Adamızda 65 Yaş Üstüne Yasak
Avşa Adasında 65 Yaş Üzerine Sokağa Çıkma Yasağı

TC. Balıkesir Valiliği, İl Hıfzıssıhha Kurulu, Vali Hasan ŞILDAK Başkanlığında 13.11.2020 tarihinde kurul üyelerinin katılımıyla toplanmış olup;
Ülkemizde başgösteren corona virüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından risk oluşturmaktadır. Riski yönetmek için, toplumumuzda sosyal izolasyonu temin etmektedir. İnsanlar arasında fiziki mesafeyi koruma ve ülkemizde hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutmak amacındayız. Bu amaç ile Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu`nun önerileri ile bir karar aldık. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan`ın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir.

İlimiz genelinde 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın sokağa çıkış yapabilecekleri saatler kısıtlanmıştır. Hıfzıssıhha Kurulumuzun 11.11.2020 tarih ve 2020/97 sayılı kararı ile şu şekilde karar bağlanmıştır:

“Koronavirüs salgınının ilimizdeki seyri anlık olarak takip edilmektedir. Bu çerçevede, hasta ve temaslı kişi, ağır hasta, entübe, vefat sayıları artmıştır. Bununla birlikte 65 yaş ve üzeri hastaların oranında yaşanan büyük artış yaşanmaktadır. 65 yaş ve üzerinde olan vatandaşlarımızın avşa adası`nda gün içerisinde 10:00 ve ­16:00 saatleri arasında sokağa çıkabileceklerdir. Bu saatler dışında sokağa çıkmaları yasaktır.”

Yasaklardan Muaf OLan Kişiler

Bu kararlardan;
1. Doktor ve sağlık çalışanları,
2. Eczacı ve çalışanları,
3. Sosyal hizmet kuruluşlarında çalışanlar,
4. Kurumlarında görevlerini sürdüren kamu çalışanları (izinli ve dönüşümlü çalışma kapsamında çalışmayanlar hariç)
5. Seçimle iş başına gelmiş kamu görevlilesi ve meslek kuruluş başkanları,
6. Resmi belgeler (vergi kaydı, SGK Hizmet Belgesi, Şirket Yetki Belgesi vb. ) ile durumunu belge ile sunan; esnaf, tüccar, sanayici, işletme sahibi ve serbest meslek sahipleri ile,
7. Tarımsal faaliyetler dahilinde sınırlı olmak üzere çiftçilikle uğraşanların muaf tutulmasına,

İlçe Kaymakamlıkları, kolluk birimleri ve ilgili tüm kurumlarımızca gerekli çalışmaların yürütülmesine, tedbirlere uymayanların Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddesi gereğince idari para cezasına çarptırılmasına, aykırılığın durumuna ve İlgili kanunun maddeleri gereğince bu kişiler hakkında işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlarla ilgili Türk Ceza Kanununun 195.maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, oy birliği ile karar verilmiştir. Bu karara göre belirtilen saatler dışında dışarıda bulunan 65 yaş üstü vatandaşlar para cezasına çarptırılacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz