Avşa Adası Plajları
Avşa Adası Plajları

Avşa adası plajları ve etrafını keşfetmek için adayı çevreleyen büyüklü küçüklü koyları keşfetmek gerekiyor. Avşa adası koylarında bir sürü kumsal bulunuyor. İşte bu kumsallar ve plajlar adaya gelen ziyaretçilerin denize girmek için en mükemmel noktalarıdır. Adanın dört bir yanında eşsiz güzellikte birçok sahil bulunmasına rağmen çoğu tatil sever batı ve güney yakasındaki plajları tercih ediyor. Bu sahillerin seçilmesinin en büyük sebebi kuzey sahilerinde esen sert rüzgardır. Bu yüzden yüzmeyi seven çoğu tatilci batı ve güney kıyılarında görülür.

Adaya ayağınızı bastığınız an gözünüze çarpan ilk şeylerden biri sahil şeridi boyunca devam eden kumsallar oluyor. Konaklama alanlarına oldukça yakın olan bu kumsallar sıcaktan bunalanlar için anında serinleme fırsatı sunuyor. Gezmeye ve dolaşmaya çıkmayı sevenler tarafından keşfedilmeyi bekleyen bir sürü plaj bulunduğunu da söylemeyi unutmayalım.

Avşa Adası Plajları ve Koyları

 • Avşa Adası Merkez Plajı
 • Manastır Plajı
 • Beyazsaray Plajı Koyu
 • Çınar Plajı Koyu
 • Kumtur Plajı
 • Karadut Plajı Koyu
 • Kadınlar Plajı
 • Tavşanlı Plajı Koyu
 • Altınkum Plajı
 • Yiğitler Köyü Plajı
 • Çiftlik Plajı
 • Mavi Koy Plajı
 • Değirmenardı Plajı
Avşa adası kumburnu plajı
Avşa adası kumburnu plajı

Avşa Adası Plajları Arasında En Popülerleri Hangileri?

Çınar koyu ve Altınkum plajları avşa adası içerisinde en çok tercih edilen ve en popüler olan plajlar olarak göze çarpıyor. Altınkum plajı denizin sığ olması sebebiyle çocuklu aileler ve yüzmeyi çok iyi bilmeyenler tarafından tercih edildiği biliniyor.

Çınar koyu plajı ise iyi yüzücüler ve hayatı zevk dolu yaşamak isteyenler tarafından tercih ediliyor. Sahil şeridi boyunca uzanan kır gazinolarında lezzetli deniz ürünlerinin tadına bakabilirsiniz. Bu koyun eşi benzeri olmayan doğası adeta gözlerinizi büyüleyecek.

Ben kalabalık ortamlara gelemem diyorsanız adamızda sessiz sakin plajlarda bulunmaktadır. Avşa adası plajları arasında diğer popüler alternatifler olan Karadut plajı ve Tavşanlı plajı tam size göre. Sessiz ve sakin bir yer olması sebebiyle size hitap edecektir. Bu tarz plajlar arayanlar için en iyi tercih bu isimlerdir.

Çok tercih edilen Çınar ve Tavşanlı plajları arasında yer alan Çilekdere, Çokincir ve Kumburnu plajlarında da denize girmeyi tercih edebilirsiniz. Bu koylarda yaşam fazla olmadığı için ulaşım konusunda zorlanabilirsiniz aracınız yoksa taksi ile bu plajlara gidebilirsiniz.

Avşa Adası`nda Alternatif Plajlar Hangileridir?

Alternatif olarak Beyazsaray plajı içerisinde denize girme keyfi yaşayabilirsiniz. Manastır kıyılarında dolaşabilir ve oralarda bulunan daha önce keşfedilmemiş koyları keşfetme hazzını yaşayabilirsiniz.

Mavikoy ve Yiğitler köyünde bulunan plajlarda başka yerde denize girme fırsatı olarak karşımıza çıkıyor. Yiğitler köyü yakınında bulunan kadınlar plajı son yıllarda muhafazakar tatilcilerin artması ile bu tatilcilerin gözdesi durumunda.

Siz de ailenizle ve sevdiklerinizle birlikte güzel vakit geçirmek istiyorsanız bu plajlara uğramalısınız. Çocuklarınıza yüzmeyi öğretme mutluluğuna erişmek istiyorsanız sizleri Avşa adasının birbirinden güzel plajlarını ziyarete bekliyoruz.

Adamızın birbirinden güzel koyları ve gizli cennetleri keşfetmek için Avşa adası gezilecek yerler içeriğimizi incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Avşa adası altınkum plajı
Avşa adası altınkum plajı

Avşa adasının kuzeybatısında bulunan mavikoy, doğu kıyılarında yer alan yiğitler köyü boyunca uzanan sahillerde denize girebilicek yerler arasındadır.

Avşa Adası Merkez Plajları

Avşa adası merkezinde iskelenin her iki yanındaki sahil merkez plajlarıdır. İskeleyi arkanıza aldığınız zaman değirmenardı`na kadar uzanan sahil 1. büyük kısmıdır. 78 Plajı`na kadar uzanan sahil sağ tarafta yer almakta olup 2. kısım sayılmaktadır. Avşa adası gece hayatı mekanlarının olduğu Barlar sokağı`da plaja dahildir. Bu plaj adamızın en popüler ve eğlenceli plajı sayılmaktadır. Ayrıca eğlence için su sporları bu sahilde yapılmaktadır.

Avşa Adası Plajları arasında denize girilecek ve eğlenilecek plajlar tatil tercihlerinize göre görecelidir. Aşağıda bu plajlar hakkında genel bilgileri önem sırasına göre sizler için sıraladık.

Avşa Adası Plajları

Çınar Plajı Koyu

Çınar plajı koyu adamızın güney batı sahilinde yer alan ve adamızın 2. büyük plajı olma özelliğini taşımaktadır. Yüzyıllık tarihi çınarların bu bölgede bulunmasından ötürü plaj adını almıştır. Yumuşak kumu, tertemiz denizi ve sakinliği ile oldukça beğenilmektedir. 3 adet kır gazinolarınında bulunduğu sahilin en tercih edilen kısmı İsmet`in yeridir. Adanın yerlilerincede çok tercih edilen bu plajı her gelen beğenmektedir. Plaja ulaşım için taksi veya merkezden her saat başı kalkan minibüsler hizmet veriyor.

Altınkum Plajı

Adamızın en beğenilen 3. plajı Altınkum plajı`dır. Küçük bir sahile sahip olan plajda 4 adet kır gazinosu tatilcilere hizmet vermektedir. Bunlar arasında en çok tercih edileni Şahin Tepesi`dir. Plaj adını ince altın gibi kumlarından almaktadır. Sığ olması nedeni ile çocuklu aileler ve yüzme bilmeyenler için ideal plaj sayılmaktadır. Plaja ulaşım merkezden her yarım saatte bir kalkan minibüs ve taksilerle sağlanmaktadır.

Tavşanlı Plajı Koyu

Adamızın 4. en beğenilen plajı Tavşanlı Plajı Koyu`dur. Plaj yarı yarıya ağaçlıktır ve ağaçların içerisinde bir kır gazinosu tatilcilere hizmet vermektedir. Orta derecede sığ olan denizi ile küçük bir sahile sahip olan plaj adını bölgede yaşayan tavşanlardan almıştır. Ağaçların serinliğinde bir şeyler yiyip içeceğiniz ve denize girebileceğiniz bu plajı çok seveceksiniz.

Karadut Plajı Koyu

Adını bölgede bulunan karadut ağaçlarından alan bu plaj adamızın en beğenilen 5. plajıdır. Küçük bir sahile ve sahile hizmet veren kır gazinosuna sahip olan bir plajdır. Orta dereceye yakın sığlıkta olan denizine yüzme bilen bilmeyen herkez rahatlıkla girebilir. Ulaşım merkezden her 30 dakikada bir kalkan minibüs ve taksilerle sağlanmaktadır.

Avşa Adası Muhafazakar Plajları

Kadınlar Plajı Koyu

Avşa adası Kadınlar Plajı, Tavşanlı ve Karadut plajları arasında yer almaktadır. Küçük ve gözlerden uzak bir yapıda olduğu için son yıllarda muhafazakar kadın tatilcilerce denize girilmektedir. Adı bu nedenle kadınlar plajı olarak anılmaya başlamıştır. Ayrıca muhafazakar tatilcilerin konaklama tercihi Yiğitler Köyü`ne yakın olması ile ayrı bir önem kazanmıştır. Ulaşım merkezden ve yiğitler köyünden hareket eden taksi ve minibüsler ile sağlanmaktadır.

Yiğitler Köyü Plajı

Avşa Adası Yiğitler Köyü merkezinden Altınkum`a kadar uzanan sahil yiğitler plajı`dır. Plaj yazlıkçıların ve merkezde denize girmek isteyenlerin tercihi olmaktadır. Orta seviyenin biraz üstünde olan bir deniz seviyesine sahiptir.

Avşa Adası`nda Diğer Denize Girilecek Plajlar

Beyazsaray Plajı Koyu

Adını koyda bulunan Beyazsaray otelinden almaktadır. Beyazsaray plajı denize girmek için oldukça güzel bir o kadarda sakin bir plajdır. Yeme içme ve içecek ihityaçlarını otelden temin edebilirsiniz. Yinede yanınızda yiyecek ve içecek getirmeniz tavsiyemizdir. Ulaşım minibüs ve taksilerle sağlanmaktadır.

Manastır Plajı

Manastır mevkii içerisinde yer alan ve 2 parçadan oluşan bir plajdır. Küçük sakin bir plaj olup burada yaşayan yazlıkçılarca denize girilmektedir.

78 Plajı Koyu

Avşa adası merkez, 2.kısım plajının hemen bitiminde karşınıza çıkacak olan plajdır. Adını koyda bulunan 78 motel`den almaktadır. Son derece sakin bir koy olup merkeze yakın sakin plaj arayanlar için idealdir.

Değirmenardı Plajı

Avşa adası merkez 1.kısım plajının hemen bitiminden mavikoy plajı arasında yer alan bir plajdır. Genel anlamda bölgede yaşayan yazlıkçılar denize girmektedir. Az sayıda bulunan konaklama tesislerinde bulunanlarda denize girmek için tercih etmektedir.

Mavikoy Plajı

Değirmenardı plajı`nın hemen bitiminde sizleri mavikoy plajı karşılar. Adını masmavi denizinden alan plajın olduğu bölge özkan sitesidir. Bölgede yaşayan yazlıkçılarca denize girilmektedir.

Çiftlik Plajı

Avşa adasının kuzey kesiminde yer alan sessiz sakin ıssız bir plajdır. Özel aracınız ile bu plaja gidebilir denize girebilirsiniz.

Adamızı bir bisiklet, motosiklet veya Atv ile gezmenizi tavsiye ediyoruz. Bu şekilde birbirinden güzel, insanların pek uğramadığı küçük koylar ve plajlar keşfedebilirsiniz. Bu yerleri keşfetmeniz için adamızın güney batısından güneye, kuzey batısından kuzeye yönelmeniz gerekmektedir.

3 YORUMLAR

 1. merhabalar avşa adasıyla ılgılı verdıgınız aydınlatıcı bılgıler ıcın teşekkür ederım. Ben sıze bırde otel motellerden harıc bildiğiniz denıze yakın kıralık evler varmı varsa bilgi verebilirmisiniz onu rica edecektim.İlk defa gideceğim ve netten bir turlu daıre olarak kıralık bulamadım:( mutlu kalın..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz