29 Nisan 2009
Kategori: Avşa Rehberi
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 puanlar, ortalama: 3,67 puan, toplam 5)
Loading...
29 Nisan 2009,
 3

avşa adası

Merhaba değerli dostlarımız,

Sizlere bu konumuzda avşa adası plajları hakkında bilgiler vereceğiz.

Avşa adasının çevresinin büyük bir bölümü kumsallarla kaplıdır.Adanın dört bir yanında yer alan irili ufaklı koyları kaplayan bu kumsallar yazlıkçıların ve adaya gelenlerin alternatif olarak denize girebilecekleri kaçış noktalarıdır.Adanın her yönünde birbirinden güzel sahiller yer almasına rağmen tatilci ve yazlıkçılarca batı ve güney kıyılarında yer alan koy ve plajlar tercih edilmektedir.Batı ve güney sahillerinin tercih edilmesinin sebebi adanın kuzey sahillerinde çoğu zaman sert esen kuzey rüzgarlarıdır.Genede adamıza gelen tatilcilerin doğu ve kuzey kıyılarından denize girdikleri görülmektedir.

Avşa adasına ilk geldiğinizde tüm köyü kaplayan göz alabildiğince uzanan kumsallarla karşılaşırsınız.Yerleşim ve konaklama yerlerinin hemen yanı başında bulunan bu kumsallarda tatilciler gün boyunca gönüllerince denize girip serinlemektedir.Farklılık arayan,keşif ve macerayı sevenlerse adanın herkezce bilinmeyen koy ve plajlarında denize girmeye can atarlar.Adada bulunan bir çok koy popüler ve kalabalık olsada ıssız bir çok plaj yeni kaşiflerini beklemekyedir.

Bunları sırası ile saydığımızda en başta çınar ve altınkum plajları gelmektedir.Bu plajlar avşa adasının en popüler en çok tercih edilen plajlarıdır.Altınkumda deniz sığdır.Yüzme bilmiyor veya küçük çocuklarınızla rahat rahat denize girmek istiyorsanız altınkum tercihiniz olmalı.

Denize girmekten ve hayattan zevk almayı tercih edenler için çınar koyu en iyi tercih olacaktır.Bu harika koyun göz alabildiğince uzanan kumsalları boyunca sahile hizmet veren kır gazinolarından birbirinden leziz deniz ürünleri ve soğuk içecekleri tadabilirsiniz.Buranın eşsiz doğası sizi mest edicek.
Bunların haricinde alternatif olarak karadut plajı ve tavşanlı iyi bir tercih olacaktır.Buraların diğer plajlardan farkı daha sessiz ve sakin olmasıdır.Eğer bu özellikler sizi tatmin ediyorsa her iki koya muhakkak uğramanız gerektiğini sizlere hatırlatırız.

Çınar ve tavşanlı arasında bulunan çilekdere,çokincir ve kumburnu plajlarındada denize girebilirsiniz yalnuz buralara ulaşım biraz güçtür.Aracınız yoksa taksi ile bu plajlara ulaşabilirsiniz.Bu koylarda yaşam sıfır noktasına yakındır.

Harici olarak beyazsaray plajını tercih edebilir,manastır kıyıları ve beyazsaraya ilerleyen sahil boyunda bulunan koylarda denize girebilir daha bir çok buna benzer koyları keşfedebilir ve gönlünüzce denize girebilirsiniz.

Avşa adasının kuzeybatısında bulunan mavikoy,doğu kıyılarında yer alan yiğitler köyü boyunca uzanan sahillerde denize girebilicek yerler arasındadır.

Bir önceki konumuz olan Avşa Adasına Nasıl Gidilir adlı yazımızıda okumanızı öneririz.

21.461 kişi

3 Yorum “Avşa Adası Plajları

  1. gaye dedi ki:

    merhabalar avşa adasıyla ılgılı verdıgınız aydınlatıcı bılgıler ıcın teşekkür ederım. Ben sıze bırde otel motellerden harıc bildiğiniz denıze yakın kıralık evler varmı varsa bilgi verebilirmisiniz onu rica edecektim.İlk defa gideceğim ve netten bir turlu daıre olarak kıralık bulamadım:( mutlu kalın..

  2. Rasit dedi ki:

    çadır la gitsem ve tek başıma denesem onu güvenlik problemi doğar mı veya çadır kurmama izin verirler mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir