avşa adası üzümü

 Avşa Adası üzümü nerede ve nasıl yetişir. Adamızdaki üzümcülük üretimi hakkında her şeyi bu yazı dizimizde bulacaksınız.

Avşa Adası Üzümü ve Tarihi

 Tarihi Bizans dönemine dayanan Avşa Adası`nda üzümcülük 1850`li yıllarından sonra başlamıştır. O dönemde adada yaşayan rum ahali içerisinde bulunan bir papaz üzümcülük konusunda ilk adımları atmıştır. Bu papaz Fransa seyahati dönüşünde yanında üzüm fideleri getirmiş ve bununla birlikte üzümcülüğün adada yaygınlaşmasını sağlamıştır. Avşa Adası`nda üzümcülük ile birlikte aynı zamanda şarap üretim faaliyetleride bu zamanda başlamıştır.

 Cumhuriyet`in kuruluşundan sonra mübadele ile adayı terkeden rumlar ekmiş oldukları üzüm arazilerini bıraktılar. Mübadele ile adaya balkanlardan gelen Türk göçmenler Rum`lardan kalan bu bağları geliştirmiştir. Turizmin keşfedildiği 1970`li yıllardan 90`lı yıllara kadar üzüm üreticiliği gerilemiştir. Günümüzde adamızda yaşayan bir kaç aile ve şarap fabrikaları dışında üzüm üreticiliği yapılmamaktadır. Son yıllarda üzüm bağlarının yerini zeytin ağaçları almış adanın yerlileri zeytin üreticiliğine yönelmiştir.

 Buna rağmen Avşa üzümü halen adanın simgesi`dir. Ayrıca Avşa Şarapları ülkemizde olduğu kadar dünyacada ünlüdür. Fransız cebernet ve yerli öküzgözü melezinden oluşan meşhur ada karası şarapları adamıza gelen tatilciler tarafındanda oldukça rağbet görmektedir. Günümüzde Avşa Adalar Belediye binasına yakın noktada büyük bir üzüm statüsü bulunmaktadır.

 Avşa Adası`nda üzüm bağ bozumu denilen eylül ayının ortalarına doğru bir zamada hasat edilmektedir. Adamızda bağ bozumu 70 ve 80`li yıllarda büyük ölçüde imece usülü yapılmakta idi. O dönemlerde Tekel özelleştirilmeden önce Tekel tarafından büyül ölçüde alımlar yapılmaktaydı. Başka bir deyişle Tekel`in özelleştirilmesinden sonra Tekel tarafından bir talebin olmaması nedeni ile adamızda üzüm üreticiliği azalmıştır.

 Eğer adamızda bağ bozumu tarihlerinde bulunursanız adamızın üzümlerini tatma fırsatınız olabilir. Eğer bağları gezmek ve görmek isterseniz adamızın iç kesimlerinde bulunan Gavurdere bölgesini gezmeniz gerekmektedir. Adamızın meşhur şaraplarını tatmak isterseniz Büyülü Bağ ve Kardeşler Firmasının Meşhur Ada Karası şaraplarını tavsiye ederiz. Bu şaraplar arasında başka bir alternatif olarakda Bortaçina şarapları`nı deneyebilirsiniz. Bortaçina firmasının üretimi olan İda ve Özel rezerv ürünlerini deneyelimlemenizide ayrıca önermekteyiz. Avşa Adasında Gezilecek Yerler listemizde olan bu firmaları kesinlikle ziyaret etmenizi önermekteyiz. Son olarak tatil dönüşlerinizde bu şaraplardan alarak sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz