avşa adasına nasıl gidilir

 Tatil severlerin bir numaralı mekanı haline gelen Avşa adası`na nasıl gidilir konusuna dair birkaç metodu sizlerle paylaşmak istiyoruz. Öncelikle İstanbul, Tekirdağ, Bursa ve Erdek’ten nasıl gidilir?, sizlerle bu bilgileri paylaşacağız. Avşa Adası`na gidebilmeniz için Avşa Adası ulaşım sayfamızdan detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Avşa Adası`na Nasıl Gidilir?

 İlk defa geleceksiniz ama Avşa`ya ulaşım nasıl sağlanır bilmiyorsunuz. Bu sorunuzun cevabı bulunduğunuz konuma göre farklılık göstereceğinden değişmektedir. Bu yazı dizimizde bulunduğunuz lokasyona göre avşa adasına en yakın ulaşım yollarını sizlere tavsiye edeceğiz. İçeriğimizi okuyup değerlendirdikten sonra yapmanız gereken tek şey adamıza hareket eden feribotların limanların bulunduğu şehirlere google map uygulamasından yol haritası çıkarmak. Siz de önden nasıl ulaşabileceğinizi öğrenip yoldayken sıkıntı yaşamak istemiyorsanız doğru adrestesiniz. Bu içeriğimizden adamıza ulaşım ile ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz.

İstanbul’dan Avşa Adası’na nasıl gidilir?

 İlk olarak İstanbul üzerinden Bostancı ve Yenikapı sahillerinden kalkan İDO seferleriyle çok rahat bir şekilde Avşa adasına gidebilirsiniz. Ulaşım çoğunlukla deniz otobüsleri ile sağlandığı için seferlerde nisan ayı gibi başlıyor. Hafta içi cuma günleri kalkan seferlerin dönüşü hafta sonu pazar günleri oluyor. Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte ise her gün düzenli olarak seferler düzenlenmeye başlıyor. İDO web sitesi üzerinden rezervasyon ve biletler ile ilgili bilgileri öğrenebilirsiniz. İstanbul Avşa Adası Ulaşım Fiyatları sayfamızdan güncel bilet fiyatları`nı öğrenebilirsiniz.

İstanbul Avşa Adası Kaç Saat?

 İstanbul’dan Avşa Adası`na düzenlenen İDO deniz otobüsleri seferleri yolculuk ile 3 saaat sürmektedir. Seferin uzunluğu Hava şartlarına göre değişmekte olup kötü havalarda 4 saate kadar sürebilmektedir. Yener-c Arabalı feribotu ile İstanbul Zeytinburnu Avşa Adası yolculuk mesafesi 8 saat kadar sürmektedir. İstanbul`dan Bandırma`ya karayolu üzerinden giderek Avşa adasına gidebilirsiniz. Bunun için ilk önce karayolu ile Bandırma`ya ulaşmanız gerekiyor. 15 dakikada Bandırma`dan Erdek`e ulaşabiliyorsunuz. Gestaş Avşa Adası Erdek Feribot Seferleri ile sefer saatine göre 2 saatte avşa adasına ulaşım sağlayabilirsiniz.

Silivri’ den Avşa Adası`na Nasıl Gidlir?

 Avşa adasına bir başka ulaşım yolu olan Silivri seferleri artık yapılmıyor. Bunun yerine yolcular Silivri üzerinden Tekirdağ`a gelmek zorundalar. Tekirdağ limanından hareket eden yolcu gemileri ile irtibata geçerek Avşa adasına gidebilirsiniz. Tekirdağ hattından yapılan yolculuklar 3,5 saat kadar sürüyor. İlk olarak Marmara adasına uğrayıp daha sonra Avşa adasına geçiliyor ve bu işlem her gün düzenli olarak tekrarlanıyor. Araç rezervasyonu ve sefer detayları için Özkaptan ve Adalar 1 firması ile iletişime geçmeniz tavsiyenizdir.

Tekirdağ’dan Avşa Adası`na Nasıl Gidlir?

 Sadece İstanbul üzerinden değil Tekirdağ ilimizden de Avşa adasına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Tekirdağ limanından kalkan yolcu gemileri sayesinde 3 saatte rahatlıkla gidebilirsiniz. Aracınız ile gitmek istiyorsanız önceden rezervasyon yapmanız gerekirken yaya olarak yolculuk yapacaksanız biletinizi alıp yolculuğunuza başlayabilirsiniz. Tekirdağ avşa feribot seferleri yapan firma isimleri, Özkaptan, Ömer Kaptan, Ciner denizcilik, Marmara Roro, Ali Taha C, Yavuznaz ve Adalar 1 firmalarıdır. İsimleri ile arama yaparak firmalarla iletişime geçebilirsiniz.

Bursa’dan Avşa Adası`na Nasıl Gidilir?

 Tekirdağ üzerinden olduğu gibi Bursa şehrinden de Avşa adasına ulaşım sağlanıyor. Öncelikle Balıkesir’e bağlı olan Erdek ilçesine gidiyorsunuz daha sonra Erdek’den hareket eden Gestaş Arabalı Feribot ile Avşa adasına 3 saatte ulaşabilirsiniz. Yolculuğunuz sırasında Marmara ve Paşalimanı gibi adaları görme fırsatı yakalarsınız.

 Gezinizi veya tatilinizi tamamlayıp geri dönmek istediğinizde aynı güzergah üzerinden dönebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak istiyorsanız İDO’nun web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Avşa’ya ulaşım firmaları olarak Ömer Kaptan, Özkaptan Ciner Denizcilik gibi isimler bir adım önde duruyor. Bütün seferlerde yolcular Marmara adasını görme fırsatı yakalarlar.

Kocaeli’den Avşa Adası`na Nasıl Gidilir

 Kocaeli`den Avşa Adası`na Ulaşım şu şekilde sağlanmaktadır. Aracınızla Osmangazi köprüsünden karşıya geçerek gemlik üzerinden Bandırma`ya ulaşıyorsunuz. Arkasından Bandırma üzerinden 15 dakikada Erdek`e ulaşmanız gerekiyor. Erdek`ten Gestaş Avşa Adası seferleri ile avşa adasına ulaşabilirsiniz. Kocaeli`den hareket eden otobüslerde bu yolu izlemektedir. Araçsız gelenler Erdek Otogarı taksileri ile limana kısa sürede ulaşabilirler.

 Her şey iyi hoş da ben Avşa adasına kışın gitmek istiyorum derseniz onun için de çözümümüz var.

 İstanbul’dan hızlı feribotlar aracılığıyla Bandırma’ya giderek aracınız var ise Erdek ilçesine geçeceksiniz. Aracınız olmaması durumunda minibüs ve otobüs vasıtasıyla Erdek ilçesine gidebilirsiniz. Erdek ilçesine ulaştıktan sonra araçlı vapurlar ile kolaylıkla Avşa adasına ulaşabilirsiniz. Bu konu hakkında daha geniş detayları avşa`ya kışın ulaşım içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Erdek`ten Avşa Adası`na Ulaşım Saatleri

Erdek’ten Avşa adasına ulaşım saatleri ise şu şekilde ;

Avşa adasından Hareket

1.Avşa`dan Erdeğe Kalkış: 06.00 – 17.00

2.Erdek`ten Avşaya Kalkış: 11.00 – 19.00

Araçlar sefer sırasında Marmara adası ve Paşalimanı adasına da uğruyor.

 Mavi Marmara Gemisi satıldığı için ve Deniz yolları bu geminin yerini başka bir gemiyle doldurmadığı için seferler sadece deniz otobüsleri, Tekirdağ ve Silivri’den kalkan otobüsler ile yapılıyor. Alternatif bir diğer ulaşım şekli ise Erdek’den kalkan yolcu gemileri oluyor.

Avşa Adası’na Arabayla Nasıl Gidilir?
Avşa Adası’na İstanbul üzerinden kendi aracınız ile gitmek istiyorsanız en yakın il olan Tekirdağ iline yeni yapılan kuzey marmara oto yolu üzerinden gelmeli, Tekirdağ üzerinden kalkan feribot seferlerini kullanmalısınız. Eğer Çanakkale, Bursa, Balıkesir ve çevre illerde iseniz Balıkesir ili`nin Bandırma ilçesine oradanda Erdek ilçesine devam ederek Erdek’ten hareket eden Gestaş arabalı feribotu ile adamıza gelebilirsiniz. Ankara ve çevre illerinden Avşa Adası’na Yalova-Bursa üzerinden Karacabey otoyolunu kullanarak Bandırma istikametine gitmeli yine aynı şekilde Erdek’e gelip Erdek’ten kalkan arabalı feribotlarla adamıza arabanız ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

Avşa Adası’na Gidilir`mi

 Avşa adasına yılın her mevsimi gidebilirsiniz. Yaz aylarında hemen hemen her yerden adamıza ulaşım sağlanmaktadır. Kış aylarında tekirdağ üzerinden haftada 1-2 sefer yapılmaktadır. Erdek üzerinden ise yaz kış her gün düzenli sefer yapılmaktadır. Avşa adasına gidilirmi derseniz gitmeniz için bir çok sebeb sıralayabiliriz. Bunların başında avşa adası gece hayatı ve plajları gelmektedir. Türkiye`nin en meşhur açık hava discoları avşa adasındadır. Ayrıca gece hayatı dillere destandır. Diğer taraftan Avşa adası plajları büyüleyicidir. Adamızda denize girilecek onlarca koy ve plaj bulunmaktadır. Bunlar bile tek başına adamıza gelmeniz için yeterli sebebler olacaktır.

Bilinmesi Gerekenler

 Avşa Adası’na sorunsuz ulaşım için öncelikle otel rezervasyonu yapmadan önce en az 2 gün öncesinden araç rezervasyonu veya yolcu bileti aldığınızdan emin olunuz. Bayram günleri için adamıza gelmek istiyorsanız en az 15 gün önce bilet ve araç rezervasyonu yaptığınızdan emin olmalısınız. Mümkünse biletlerinizi ve araç rezervasyonlarınızı gidiş-dönüş şeklinde almanız sorunsuz bir tatil ve ulaşım için elzemdir. Biletinizi aldıktan sonra kalacak yer arayışında iseniz ve bu konuda bir fikriniz yoksa nerede kalınır içeriğimize bir göz atmalısınız.

 Eğer adamızın konumu hakkında bir bilginiz yoksa nereye bağlı olduğunu ve hangi lokasyonda bulunduğunu öncelikle bilmeniz gerekiyor. Bunun için Avşa adası nerede adlı içeriğimizi okumanızı tavsiye ediyoruz. Bu bilgi sayesinde bulunduğunuz lokasyondan adamıza en yakın ulaşım yollarını yukarıdaki vermiş olduğumuz bilgilere dayanarak rahatlıkla bulabilirsiniz.

Avşa Adasına Nasıl Gidilir Vlogumuz – Görsel ve Sesli Olarak Detaylı Bilgi Alabilirsiniz.

4 YORUMLAR

  1. Bu gibi yoreler git gide popüler olmaya başladı. Elbette bilgiyi de yoreyi iyi bilen hatta bu yörenin sakinlerinden almak en doğrusu. Yaz ve kış donemlerinde muhakkak farklılık oluyordur. Ulaşım sistemleri donem donem değişiyor ve siz de bu degisikikleri sitenize uyguluyorsunuz sanirim. Feribot ya da vapur ulaşımı kışın hangi aya kadar devam etmekte teşekkürler. Danışma hattı gibi oldunuz ( eksik olmayın)

    • Yaz aylarında istanbul ve tekirdağ`dan hergün arabalı feribot seferi yapılıyor Alper bey. Ayrıca Erdek`ten yaz kış gestaş avşa adası erdek feribot seferleri düzenliyor. Nisan ayının 2. haftasından sonra ido haftada bir gün sefer düzenliyor. Kışın haftada bir iki seferde Tekirdağ üzerinden yapılıyor. Avşa adasına yaz kış ulaşım kolaydır Alper bey.

  2. Avşa kanımca Marmara’nın en güzel yöresi. Eğlence, doğa ve güzellik hepsi bir arada. Avşa’ya gitmeden ben çok yer gezdim demek sanırım çok gezmek olmaz.

    • Aynen katılıyorum Onur bey. Adamızı görmeyen nereye kaç yere giderse gitsin ülkemizi tam gezmiş sayılmaz. İlaveten adamıza ulaşmak hiçte zor değil.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz