avşa adasına yakın adalar

 Avşa Adası’na Yakın Adalar hangileridir?. Marmara takım adaları Marmara Adası, Ekinlik Adası, Koyun Adası, Hayırsız Ada, Paşalimanı ve Fener Adası`dır.

 Kapıdağ yarım adası`nın uzantıları sayışan bu adalara yakın olan Erdek ve Bandırma Körfezi’de Avşa Adası yakındır. Adamızın karşı sahillerinde Denizkent, Karabiga ve Tekirdağ Şarköy ilçeleri bulunmaktadır.

 Marmara adası bu takım adaların en büyükleri olup ilçe sınıfındadır. Bütün adalar siyasi olarak Marmara adasına bağlıdır. Asmalı, Gündoğdu, Saraylar, Topağaç ve Çınarlı olarak 5 adette köyü bulunmaktadır. Ağırlıklı olarak yerleşikler karadeniz kökenlidir. Marmara Adası`nı günü birlik gezebilirsiniz. Güzel bir coğrafyaya sahip olan adada gezmek epey keyiflidir. Bu gezinizde değişik bir çok köyü göreceksiniz. Bunun yanı sıra adanın doğal güzelliklerinide görme imkanına sahip olacaksınız. Özellikle Saraylar ve Çınarlı köyü Marmara Adasının gezilecek yerleri arasındadır.

 Paşalimanı adası takım adaların 2.büyük adasıdır. Paşalimanı, Poyrazlı, Tuzla, Harmanlı ve Balıklı köyü olmak üzere 5 adet köyü bulunmaktadır. Daha çok zirai yetiştiriciliğin yapıldığı adada boşnak kökenliler yaşamaktadır. Ada genel olarak sakindir.  Adanın kumsal yapısı az olsada çevresinde denize girilecek bir çok noktası bulunmaktadır. Özellikle Tuzla ve Balıklı köyü paşaliman adasının gezilecek yerleri arasındadır.

 Ekinlik adası takım adaların en küçük adasıdır. Yerleşimin az olduğu adada azda olsa tarım yapılmaktadır. Turizm konusundada zayıf olan adada karadeniz kökenliler oturmaktadır. Mübadele dönemi rumlardan kalma bir çok eski rum evi ve yıkıntıları halen adada durmaktadır.

 Avşa Adası‘na tatile geldiğinizde tekne kiralayarak Avşa adası`na yakın adalar ve çevresini gezebilirsiniz. Alternatif Gestaş seferleri vasıtası ile ziyaret edip gezebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz