Tatil severler tarafından İstanbul’a yakın olması sebebiyle tercih edilen Avşa adası gelenleri güzelliğiyle büyülemeye devam ediyor. Avşa adasında gezilecek tarihi ve doğal birçok güzel yer vardır. Eşsiz doğal güzelliği ve plajlarıyla tatil seçenekleri arasında en üst sırada olmayı hak ediyor. Biz de bugün sizlere Avşa adasına geldiğiniz zaman rahat bir gezi turu yapmanız için Avşa adası gezilecek yerleri listeledik.


1- Koylar ve Plajlar

Avşa adasında gezilecek yerlerin en başında birbirinden güzel koylar ve plajları ziyaret etmek olmalıdır çünkü güzellikleriyle sizleri adeta büyüleyecektir. Yerleşim yerlerini geçtikten hemen sonra yürümeye başlarsanız yaklaşık 4-5 saatte bulunduğunuz yere geri dönersiniz ve eşsiz koy ve plajları görmüş olursunuz. Bu yerleri nasıl keşfedeceğiniz tamamen size kalmış durumda. Kişiden kişiye insanların nasıl gezmek istediği değişebilir. Spor severler yürüyerek gezmeyi tercih ederken kimileri araba ile gezmeyi tercih eder ama en güzeli tekne ile ada etrafında dolaşmak olacaktır. 

Birbirinden güzel koyları gezerken koyların etrafını çevreleyen muazzam bitki örtüsünü de görmüş oluyorsunuz, temiz hava kokusunu içinize çekerken huzuru bulacaksınız. Eğer rotanızı kuzeybatı olarak belirlerseniz mavikoy, çiftlik, kamburtarla ve akvaryum isimli yerlere ulaşırsınız. Bu bölgelerde fazla insan yaşamamakla birlikte doğayla tamamen iç içe kalıp kafanızı dinleyebileceğiniz bir ortamda bulunmuş olursunuz. 

Biraz daha ilerledikten sonra Çokincir koyuna ulaşmış olursunuz. Adını incir ağaçlarının çok olmasından alıyor. Buradan sonra karşınıza karadut koyu geliyor. Çokincir koyu gibi burada da karadut ağaçları bulunur. Bu ağaçlardan doğal meyvelerin tadına bakma fırsatı bulabilirsiniz. Adamızın en büyük koyu olan Çınar koyu güzel plajı ve kumsalıyla tatile gelenlerin bir numaralı tercihi oluyor. Denizinin çok temiz olmasının yanı sıra yakınlarında 3 tane kır gazinosu hizmet veriyor

Yolları yavaş yavaş aştıktan sonra karşınıza Beyassaray koyu çıkar bu koyla aynı isme ait bir otelde burada hizmet veriyor. Bu koy çok güzel bir doğal manzaraya ve sahile ev sahipliği yapıyor. Buradan sonra kendinizi Rumlardan kalma manastırın olduğu yerde bulursunuz.

2-Hagios Georgios Manastırı

manastır

 

Avşa adasının bir başka gezilecek yer ise Hagios Georgios Manastırı oluyor. Rumlardan kalma olduğu düşünülen manastırın 2 katlı ve 80 odalı olduğu tahmin ediilyor. Manastır aynı zamanda meşhur papazlar yetişmesiyle de meşhur. Siz de tarihi kalıntılara ilgi duyuyorsanız burayı görme fırsatını kaçırmayın. 

 

3- Tarihi Çınaraltı

avşa adası çınar altı

Avşa adası gezilecek yerler listemize Tarihi Çınaraltı ile devam ediyoruz. Oldukça eski bir ağaç olan koca Çınar ağacının altında sevdiklerinizle birlikte keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Kocaman dalları sayesinde güneşin kavurucu sıcağından kaçıp serinlemek amacıyla soğuk içecekler içebilir veya bir yorgunluk kahvesiyle ailenizle birlikte hasbihal edebilirsiniz.

 

4-Bortaçina ve Büyülübağ Fabrikaları

şarap fabrikası avşa adası

Her ne kadar tarihi veya doğal bir güzelliği bulunmasa da Avşa adası gezilecek yerler listesine son olarak bu fabrikaları eklemeyi uygun gördük. bu şarap fabrikalarını gezmete fayda var. Avşa adasının kendine has bağlarından elde edilen üzümle yapılan şarabın eşsiz tadı damağınızda kaldıktan sonra nasıl üretildiğini merak isteyebilirsiniz. 

 

Siz ziyaretçilerimiz için bu listeyi hazırlama gereği duyduk. Size, ailenize ve sevdiklerinize Avşa adasında iyi bir tatil deneyimi ve gezi turu yaşatmak amacına hizmet ediyoruz. Umarız bir gün bu güzeller güzeli adaya gelirsiniz ve güzelliklerine çıplak gözle şahit olursunuz. 

Bir önceki konumuz olan Avşa Adası Otel Fiyatları 2021 adlı yazımızıda okumanızı öneririz.

12 YORUMLAR

  1. Valla biz pansiyon baktık ucuz yerler var ama şezlong belediyeye ait ve ücretli her gün 20 30tl kişibaşı şezlong bide yemekler sizden derken bence çok pahalıya geliyor Otel bulduk o da 130 tl kişibaşı akşam ve öğlen yemeği onlardan şezlong varmış ücretsiz bi daha uygun geldi ha bide yol parası var ido ile 60tl gidiş 60tl donus bodrum daha uygun en azından hersey dahil Animasyonlu içecekler bedava

  2. avşa adası oldukça güzel bir yer tavsiye ederim adada affisia garden otelde kalmıştım yemekleride otelide aile işletmesi gerçekten mükemmel ben sanırım bu sene yine gideceğim

  3. Avşa adasını ya bisikletle yada mopedle gezin marinanın oradaki çamlığa mutlaka uğrayın adayı kyı güzergahındaki yolları takip ederek çepeçevre gezebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz