2021 Yaz sezonunun başladığı günlerde ziyaretçilerimizden sıkça avşa adasında müsilaj varmı sorusunu almaya başladık. Bizede bu konu üzerine bir nevide deniz salyası olarakda bilinen müsilaj sorunu hakkında sizlere bilgi vermek düşüyor.

 Son 2 aydır marmara denizinde baş gösteren bu sorun aslında her yıl yaz aylarının başlarında denizlerin ısınması ile baş göstermekteydi. Sezon başlamadan yaşanan bu hareket daha sonra denizlerin bir denge ısısına kavuşması ile kendiliğinden yok olmaktaydı. 2021 yılının başlarında kendiniz tekrar gösteren müsilajın her zamanki gibi bir süre sonra yok olacağı düşünülmekteydi. Lakin bu yıl bütün marmarada etkisini gösteren müsilaj yok olmanın aksine gün geçtikçe artan bir sorun halini almaya başladı. Sezonun yaklaşması ile tatil planlarını avşa adası üzerinde yapan tatilciler hali ile bu sorun hakkında endişeye kapılarak bu sorunun cevabını aramaya başladılar.

 Avşa adasında müsilaj varmı sorusuna vereceğimiz cevap şöyledir. Her ne kadar müsilaj sorununun başladığı dönemlerde bu sorun adamızdada görünsede yaklaşık 1 aydır adamızda müsilaj görülmemektedir. Yani anlıyacağınız adamızda müsilaj sorunu yoktur. Bunun 1. nedeni Avşa`nın yapı itibari ile bir ada olması, 2.sebebi ise adanın marmara denizinin 2 büyük su akıntılarının üstünde olması. Bu nedenle adamızda müsilaj sorunu yaşanmamaktadır. Bu konuda avşa adası ile ilgili sosyal medya kanallarında adamızda müsilaj bulunmadığı yönünde paylaşımlar yapılmaktadır. Bununla birlikte Avşa adası`nın denizinde mikrop ve bakteri bulunmamaktadır. Bu konuda ilçe sağlık ekiplerinin yapmış olduğu deniz suyu tahlillerinde her hangi bir mikrobik veya enfeksiyona yol açacak bakterilere rastlanmamıştır.

 Bu nedenle siz sayın tatilcilerimize her hangi bir endişeye kapılmadan avşa adası plajları içerisinde güvenle denize girebileceğinizi belirtiriz. Ayrıca sık sık sosyal medya kanallarımızda bu konularda yayınlar yapmaktayız. Bu noktada sosyal medyada bizi takip ederek müsilaj sorunu hakkında bilgilere erişebilirsiniz. Ayrıca avşa adasında gezilecek yerler makalemizi inceleyerek denize girilebilecek yerler hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz