avşa turizm tarihi
Avşa adası turizm geçmişi

 Merhaba değerli arkadaşlar, Sizlere bu konumuzda avşa turizm bilgileri vererek adanın turistik geçmişi hakkında ayrıntılar sunacağız.

 Adamız her yönü ile çok güzel olsada, yaz sezonunun kısalığı ve kışın erken gelmesi ile sezon erken bitmektedir. Bunun sebebleri arasında ulaşımın, istanbul üzerinden buna mutakeben bu dönemde kapanması gösterilebilir.

Avşa Adasının Turizm Geçmişi ve Bugünü

 Köyümüz konaklama hayatına en erken başlayan beldelerden biridir. 1970 ve 1980`li yıllarda bir hayli popüler bir yer olan avşa adası, o dönemlerde sosyetenin ve ünlü sanatçıların uğrak yeri olması ile ünlüdür. Şüphesizki muhteşem güzellikteki avşa plajları ünlüleri adamıza çekmiştir.

 Bu dönemlerde köyümüzde bulunan müzikli eğlence yerlerinde program yapan sanatçılar bulunmakta olup yine aynı dönemlerde film`de çevrilmiştir. Zaman zaman televizyonda oynayan sinemalarda adanın eski görüntüleri görüntülenmektedir. Yani bir zamanlar beldemiz, Türkiyenin Bodrum`u sayılmaktaydı. 90`lı yıllarda zirvesine tırmanan ada hayatı daha sonraki yıllarda diğer güneydeki tatil yerlerinin popülaritesinin artması ile eski önemini kaybetmiştir, lakin yön aşağıya inmişsede hiçbir zaman hareketliliğini yitirmemiştir.

 Adamızda bu dönemden sonra turizmcilik artmış ve konaklama tesisleride buna paralel kaliteli kaliteli hizmetleri ile önplana çıkmıştır. Son yıllarda popülüratesi gittikçe artan avşa her yaz sezonunda 1 milyon kişiyi ağırlıyor. Bu sebeble adamız turizmde önde gelen tatil merkezlerinden biri olmaya aday konuma geçti. Adadaki gelişmelere paralel gözle görülecek şekilde her yıl konaklama tesisleride artıyor. Sitemizde bulunan tesislerin ayrıntılarından bunu görebilirsiniz. Avşa adasında gezilecek yerleri içeğimizi inceleyerek adamızın turizm yapısını öğrenebilirsiniz.

 Adamız yönetimide adanın kalkınması için aralıksız çalışmaktadır. Yaz aylarında beldemizi ziyaret eden milletvekilleri ve bakanlar, Adamızın Kalkınma çalışmalarına destek sözü veriyor. Adamız hakkındaki yapılacak tüm çalışmaların listesini Balıkesir İl Kültür Turizm Web sitesinden bulabilirsiniz. Verilen bu sözlerin bir çoğu yerine getirilirken beldemizin görünümünün her yıl düzeltilerek,çeşitli projeler hayata geçiriliyor. Kendilerine adamıza gösterdiği ilgiden dolayı çok teşekkür ederiz.

 Tatlı su projesinin bitmesi ile tatlı su sıkıntısı biten,yolları asfaltlanan ve diğer alt yapı hizmetleri ile sorunları azalan adamızda potansiyel artırmıştır. Buna son bir yıl içerisinde eklenen yeni konaklama tesisleri eşlik etmiş ve konaklamada kalite bir üst seviyeye çıkmıştır. Avşa adasında yer alan otel ve moteller 5 yıldızlı oteller kalitesinde odaları ve hizmetleri ile güneydeki emsal rakiplerine fark atmıştır. Buna paralel pansiyon ve apart konaklama tesisleride kalite çizgisini artırarak turizmciliğe katkıda bulunmuştur. Eğer sizde avşa turizm hayatına katılmak istiyorsanız işe avşa adasında nerede kalınır içeriğimizden başlayabilirsiniz. adamıza ulaşım için avşa adasına nasıl gidilir konumuza göz atmanızda fayda var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz