Avşada Kış

avşada kış
avşada kış

Avşa Adası Kış Hayatı
Avşada Kış gelince avşa adası kendi içine kapanıyor. Nüfus eğitimin ilk öğretime kadar olması sebebi ve kış aylarında iş sahalarının olmaması sebebi ile nüfus avşa adası`ndan dışarı kayıyor.

Adamızın ekonomisini sağlayan en önemli sektörlerden inşaat sektörüdür. 1999 gölcük depreminden sonra yapılaşmanın azalması ve bu sektörün güneye yönelmesi sebebi ile büyük zarar gördü. Avşa ekonomisi artık sırf yaz aylarına endexli olarak gelişme gösteriyor. Bu kısa vadede gelir getiren turizm sektörü yılın 10 ayını boş geçiren avşa adası için tam bir çözüm kaynağı değil. Avşada yaşayan bir çok insan kışın işssizliğin sıkıntısını yaşıyor.

Buna paralel kış aylarında hizmet veren özel sektörlerde kar marjlarının düşmesinden dolayı hizmet veremez duruma geliyor. Bunun etkilerini son yıllarda avşa adası görmeye başladı. Adaya ulaşımı sağlayan bazı özel firmalar kış seferlerini iptal edip yaz aylarında hizmet verir duruma geldiler. Buna ilaveten kış aylarındada avşa adası`nda aradığınız herşeyi bulamıyorsunuz. Diyelimki elektronik bir arıza oldu,tv niz yada çanağınız bozuldu bir tane açık elektronikçi adada bulamassınız. Yada canınız bir pasta börek tatlı çekti açık bir yer yoktur. Sosyalleşmenin giderek azaldığı bu ortamda yaşamak güçleşince bir çok kişi çözümü dışarıya yerleşerek arıyor. Mesela avşa adasına açılan iş bankası bile yaz aylarında hizmet verip kışın kepengini indiriyor. Hizmeti sırf yaz aylarına göre hareket ederek veriyor. Bir çok firma yaz aylarında hizmet verip kış aylarında ortadan kayboluyorlar. Bu hali ile avşada kış ayları pek sıkıcı oluyor. Bu arada Avşa adasına kışın ulaşım nasıl sağlanır ilgili içeriğimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Avşada Kış Dönemlerinde Neler Oluyor?

Ada içerisinde gözlemlediğimiz tepkiler vatandaşlardan kısaca şöyle. Bir avşalı şöyle diyor mesela param bitti bankamatiğim yok. Havale yapmam gerekli, para çekmek yada havale yapmak için erdeğe gitmem lazım. Banka kış aylarında kapalı arada bir bankacı geliyor ama oda ödeme-işlem yapmıyor. Bankamatiğe para koyup gidiyor ve işlem yapma imkanı bile olsa işlem yapmak istemiyor. Öğlen gelip akşam çabucak dönmek için acele ediyor. Hadi diyelimki bu sefer erdeğe gidiceğiz bu seferde deniz yollarına mahkumuz bankada sıra varsa yada işlem uzarsa akşam saat 7 ye kadar erdekteyiz. Basit bir işlem için erdeğe gitmek zorunda kalıyoruz hali ile busefer hizmet için herşey paramı diyoruz ama sesimizi kim duyacak.

Bizim yorumumuza gelince,avşa`da kış aylarında en azından bazı işyerleri dönüşümlüde olsa açık dursun. Mesela bir pastahane bir cafe bir elektronikçi yada bir giyim mağazası,hersene bir kategoride bir işletme dursa avşa`ya renk gelir. Buda bir hizmettir. Banka konusuna gelince bir çok vatandaşın haklı tepkisine bende katılıyorum. İşi ticarete döküp yazın kaymağı yedikten sonra kışın ortadan kaybolmalarına bir vatandaş olarak bende tepkiliyim. Online işlemler için haftada bir kişiyi bir tam günlüğünede olsa gönderseler o bile yeter. Buna imkanları varken(kalacak yer) hizmet vermiyorlar.

Ulaşım ve işletmeler için bir firmanın bir yıllığına dönüşümlü hizmet vermesi bile avşa adası`na çok şey kazandırır.

Şunuda belirtmek isterim bendeniz 2004 yılında avşa adası`na ilk net cafeyi açmadan önce şöyle deniliyordu. İnternete kim gider, iş olmaz yürümez burası avşa deniliyordu. Yıl 2020 şu an avşa`da kışın 3 kafe faal. Olmaz demeyin. Bazı şeylerin değişmesi bizim elimizde. Yanı başımızda marmara adası`nda herkez bilir. Her işletme yaz kış açıktır. İş yapıp yapmaması önemli değildir ama açıktır.

Saygılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz