avşa adası denizi nasıl derinmi

 Avşa Adası denizi nasıl, derinmi, soğukmu, denizi temizmidir?. Bu konuda gelen bir çok soru olduğu için bizlerde tüm bu konuları bir başlığa topladık.

Avşa Adası Denizi Nasıl ?

 Öncelikle Avşa Adası denizi nasıl sorusuna bir cevap verelim. Avşa Adası plajları ve Gece hayatı ile ünlü bir tatil beldesidir. Konum olarak Marmara bölgesinde olduğundan bir çok tatilci bu soruyu merak etmektedir. Avşa Adası denizi yılın her döneminde temizdir. Çünkü adamız Marmara denizinden ve boğazlardan giriş çıkış yapan büyük akıntı kuşağının üzerindedir. Hem üst hem alt akıntı bölgesinde olmasından dolayı hem deniz temiz olur hemde her hangi bir pislik görülmez. Sadece bu büyük akıntılar zaman deniz anası denen canlıları getirir. Bu canlılar zararsızdır ayrıca deniz anaları denizde yoğun bir yapı oluşturmamaktadır. Diğer yandan denizde kirlenme ve bulanmada söz konusu olmaz. Bölgemizde esen ters doğu rüzgarları bu canlıları yine aynı akıntı kuşağına taşır.

 Avşa Adası`nın denizi her daim pırıl pırıldır. Çoğunlukla yaz sezonunda deniz sakin olup adeta gölde bulunma hissini sizlere yaşatır. Denizi o kadar temizdirki çıplak gözle denizdeki kum tanelerini, deniz minarelerini ve kum balıklarını görebilirsiniz. Adamızın genelinde bulunan koylar ve plajlar`dada deniz aynı şekildedir. Bu koylar merkezden uzak olması ve aşırı kalabalık olmaması nedeni ile tatilciler tarafınca tercih edilmektedir.

Avşa Adası Denizi Derinmi ?

 Avşa Adası derinmi sorusunun cevabı şu şekildedir. Avşa Adasının denizi belirli noktalarda sığ, belirli noktalarda orta derecede derindir. Adamız sahillerinde derin plaj bulunmamaktadır. Yinede sizlere bölge bölge plajların deniz derinliği hakkında işinize yarayabilecek bazı bilgiler verelim.

Avşa Merkez Plajları orta derece deniz derinliğine sahiptir. Denizden 5-10 adım gittiğinizde ortalama 1.70 boyu olanlar için göğüs seviyelerine gelmektedir. Merkez plajlarında derin su akıntısı veya benzeri tehlikeli bir durum bulunmamaktadır. Deniz oldukça sakindir bu nedenle gündüz olduğu kadar gecede güvenle denize girebilirsiniz.

Değirmenardı plajı`nın deniz temizliği ve derinliği merkez plajlarının yapısı ile hemen hemen aynıdır. Bölge olarak merkezden ayrıldığı için Değirmenardı plajı olarak adlandırılmıştır.

avşa adası denizi derinmi

Avşa Adası Koyları Denizi Nasıl, Derinmi, Temizmi ?

Avşa Çınar Koyu Plajı`da aynı merkez plajları gibi bir seviyeye ve derinliğe sahiptir. Çınar koyunda deniz her daim temizdir. Merkeze göre daha az yapılaşma ve denize giren az olduğu için yapısı daha güzeldir. Ayrıca adamızda denize girmenin keyfini en güzel çınar koyunda yaşarsınız.

Altınkum Plajı Avşa Adası`nda deniz seviyesi en sığ plajdır. Denizde metrelerce gitseniz deniz boyunuza gelmez. Açıkta denizde bulunma keyfini en iyi Altınkum Plajında yaşarsınız. Altınkum plajında deniz sığ olsada sık esen poyraz nedeni ile asla kirlenme yaşanmamıştır.

Karadut Plajı. Çok İncir Plajı ve Tavşanlı Plajı ne çok sığdır nede derindir. Deniz bu koylarda sığlıktan bir tık daha yukardadır. Yine aynı şekilde sık esen doğu rüzgarları nedeni ile denize her zaman temizdir. Çok incir plajının yapısı diğer plajlara göre daha sakindir. Özellikle sabah saatlerinde bu koylara gelmenizi önermekteyiz.

Yiğitler köyü denizi ise aynı Avşa merkez plajları gibi bir derinliğe sahiptir. Bu köyde poyraz esmediği sürece deniz sakindir. Ayrıca adamızın en temiz denizine sahip olan bir yapıya sahiptir.

Mavikoy Çiftlik ve Kamburtarla denizi temiz deniz ve sakin plaj arayanların ideali olabilir. Bu sahillerde deniz derinliği çok azdır. Kumtur Plajı denizide sakin ve temiz deniz arayanların tercihi olabilir.

Beyazsaray koyu denizi aynı çınar koyu ve merkez plajları gibi bir yapıya ve deniz derinliğine sahiptir. Diğer koylara göre en sakin ve temiz bölgelerden biri olarak tanınmaktadır.

Kısaca Avşa Adası merkez ve çevresinde bulunan plajlar Marmara denizinin en temiz denizine sahiptir. Ayrıca her seviye yüzme bilenler için güvenle denize girililebilir bir yapıya sahiptir. Bu nedenle Avşa Adası`nda tatil planlarınızı gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz.

Avşa Adası Denizi Soğukmu ?

Avşa Adası denizi soğukmu diye soracak olursanız bu mevsimine göre değişmektedir. Yaz aylarının yaklaşması ile mayıs ayında havalar ısınmaya başlar. Mayıs ayının ortalarında sonra denizde ısınmaya başlamaktadır. Bu dönemde deniz soğuk olsada denize girilebilmektedir. Haziran ayının ortalarından sonra denize rahatlıkla girilebilir. Denizin en sıcak olduğu dönemler ise temmuz ve ağustos aylarıdır. Eylül ayındada deniz sıcaklığını korumaktadır. Eylül 20 tarihinden sonra deniz soğumaya başlar. Mayıs ve eylül aylarında güzel havalarda sağlık açısından denize girilmesi tavsiye edilmektedir. Avşa adası deniz suyu sıcaklığı sayfamızdan mevsimlik sıcaklık derecelerini öğrenebilirsiniz.

Avşa Adası Denizi Nasıl Vlog

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz