ekinlik adası

Ekinlik Adası, Marmara denizinde sakinliği ile bilinen küçük şirin bir adadır. Eski türkçe`de adı Kutali`dir. Rumca adı Koutali`dir. Koutali kelimesinin türkçe karşılığı aynı zamanda kaşık`tır. Bu nedenle ada ters bir kaşığa benzediği için Kaşık Adası olarak adlandırılıyor. Adanın kuzeyinde yüzmek için küçük bir plaj var.

ekinlik adasi plajı

Ekinlik Adası Nerede ve Nereye Bağlı?

Ekinlik Adası, Balıkesir’in Marmara Adası ilçesine yakın Marmara Adalar Belediyesi`ne bağlı küçük bir adadır. Ada konum olarak Marmara denizinin kuzey batısında yer almaktadır. Ayrıca Marmara Takım Adaları`nın 4. büyük adasıdır. Ekinlik Adası’na Erdek, Marmara Adası ve Avşa Adası`ndan sadece deniz yoluyla ulaşılabilinmektedir.

Ekinlik Adasına Nasıl Gidilir

Adaya yaz kış sefer düzenleyen Gestaş Avşa Adası Feribot Seferleri ile ulaşım mümkündür. Seferler hafta içi Pazartesi, Perşembe ve Cuma günleri düzenlenmektedir. Ayrıca çevre adalardanda Gestaş arabalı feribotu ile adaya aynı günler ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda bulunduğunuz yerden küçük balıkçı teknesi kiralayarak istediğiniz zaman adaya geçebilirsiniz.

ekinlik adası kalıntılar

Ekinlik Adası Tarihi

Bizans ve Osmanlı İmparatorlukları döneminde sürgün adası olarak kullanılmıştır. Bu dönemlerde adaya rum nüfusu hakim olmuştur. Ada Osmanlı imparatorluğu döneminde Marmara bölgesinin ticaret merkezi idi. Ekinlik Adası doğal bir liman yapısında olduğu için ticari gemilerin sıklıkla ziyaret ettiği yerler arasındaydı. Bu sayede bir çok han ve eğlence yerleri ile çok canlı bir yer haline gelmiştir. Bu nedenle ada ve adaki yerli rumlar çok zenginleşmiştir. Ada o dönemlerde Marmara Adası`ndan sonra en fazla nüfüs bulunduran yerler arasındaydı. Ada yerlileri olan rumlar ticaretle uğraştıkları gibi Paşalimanı ve Avşa Adası`nda tarımla uğraşmışlardır. Mübadele sırasında ada rumlar tarafından terkedilmiştir. Ekinlik Adası o zamanlarda Meis adası gibi çok zengin bir görünüme sahip olmuş. Mübadeleden sonra ada 30 yıl gibi bir süre boş kalmış. Boş kaldığı yıllarda yağma edilen ada ne yazıkki eskisi gibi ihtişamlı görünümüne sahip değil.

ekinlik adası tarihi görüntüsü

Ancak hala Rum evleri, manastırları ve kiliselerinin kalıntıları var. Adanın sahili olmadığı için turizm komşu ada Avşa kadar gelişmemiş. Yaz aylarında ise ufak çaplı pansiyon ve kiralık konut turizmi hizmetleri veriliyor. Adada ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir market ve oturabileceğiniz bir kafe var.

Ekinlik Adası Nüfusu

Osmanlı imparatorluğu döneminde 1467 kişinin yaşadığı tahmin edine adanın günümüzdeki nüfusu 151 kişidir. Yaz aylarında tatilcilerin artmasıyla nüfusta artmaktadır.

Geçtiğimiz yıllarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tatilde Ekinlik’i tercih etmiştir. Burası, sakin ve az nüfuslu yer seven tatilcilerin gözde tatil yerlerinden biridir. Bu nedenle ada İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir ve Bursa gibi büyük şehirlerin çevresinde öne çıkıyor. Gestaş ulaşım seferleri haftada 3 gün mevcuttur. Avşa Adası‘na geldiğinizde gezilecek yerler listenize Ekinlik Adası`nı dahil edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz