Avşa Adasında Gezilecek Yerler
Avşa adasında nereleri gezilir, gezilecek yerler nelerdir

Tatil severler tarafından avşa adasında gezilecek yerler konusu kafalarında hep bir soru işareti olmuştur. İstanbul’a yakın olması sebebiyle tercih edilen Avşa adası gelenleri güzelliğiyle büyülemeye devam ediyor.

Avşa adasında gezilecek tarihi ve doğal birçok güzel yer vardır. Aynı zamanda eşsiz doğal güzelliği ve plajlarıyla tatil seçenekleri arasında en üst sırada olmayı hak ediyor. Bizde sizlere Avşa adasına geldiğiniz zaman rahat bir gezi turu yapmanız için bir liste hazırladık.

Avşa Adası Gezilecek Yerler ve Koylar

 • Manastır Koyu(Hagios Georgios Manastırı)
 • Beyazsaray Koyu Plajı
 • Çınar Koyu (İsmet`in Yeri)
 • Kumtur Koyu Plajı
 • Karadut Koyu Plajı
 • Kadınlar Koyu Plajı
 • Tavşanlı Koyu Plajı
 • Altınkum Koyu (Şahintepesi)
 • Yiğitler Köyü (Şarap Fabrikaları)
 • Yiğitler Köyü (Ali Baba Türbesi)
 • Çiftlik Mevkii
 • Mavi Koy (Özkan Sitesi)
 • Avşa Adası Değirmenardı Mevkii
 • Avşa Adası Takıcılar Çarşısı
 • Cennet Tepesi

Avşa Adasında Gezilecek Yerler

"<yoastmark

Avşa adası gezinizde en başta yapmanız gereken Çınar Koyu ve Altınkum Plajı`nı ziyaret etmek olmalıdır. Adamızda birbirinden güzel koylar ve plajlar bulunmaktadır. Çünkü güzellikleriyle sizleri adeta büyüleyecektir. Yerleşim yerlerini geçtikten hemen sonra yürümeye başlarsanız yaklaşık 4-5 saatte bulunduğunuz yere geri dönersiniz. Böylelikle aynı zamanda eşsiz koy ve plajları görmüş olursunuz. Bu yerleri nasıl keşfedeceğiniz tamamen size kalmış durumda. Kişiden kişiye insanların nasıl gezmek istediği değişmektedir. Spor severler yürüyerek gezmeyi tercih ederken kimileri araba ile gezmeyi tercih eder. Ama en güzeli tekne ile ada etrafında dolaşmak olacaktır. Son yıllarda ATM araçları ile gezmek moda olmuştur. Elektrikli bisiklet ve motosiktler kiralayarakda Avşa Adası`nı gezmek mümkündür. Merkezde ve çınar altı bölgesinde kiralama acentelerini bulabilirsiniz.

Avşa Adasında Gezilecek Koylar ve Yerler

avşa adasında gezilecek koylar ve yerler
Avşa adası altınkum plajı manzara noktası

Altınkum Koyu Plajı

Altınkum plajı adamızın güneydoğu sahilinde ve yiğitler köyüne yakın bir konumda bulunmaktadır.  Adamızın popüler plajlarının en başında gelmektedir. Sığ denizi, eğlenceli ortamı ve birbirinden leziz deniz ürünlerinin sunulduğu kır gazinoları ile meşhurdur. Mangal yapabileceğiniz piknik alanı ile ulaşımı kolay, keyif alacağınız bir plajdır. Sığ denizi ile yüzme bilmeyenler ve çocuklu ailelerin ilk tercih edebilecekleri bir yer olması ile ünlüdür. Plaj konum olarak adamızın güney doğu sahilinde yer almaktadır. Yiğitler köyünden ilerlediğinizde karşınıza çıkacaktır

Tavşanlı Koyu Plajı

Tavşanlı plajı altınkum`un hemen ilerisinde gezip ziyaret edilebileceğiniz bir noktadır. Adını yörede yaşayan tavşanlardan almaktadır. Bu plajda bulunan ağaçlıkların altında gölgelenirken aynı zamanda denize girip serinleyebilirsiniz. Tavşanlı plajı konum olarak adamızın güney sahillerinde bulunmaktadır. Altınkum plajından devam ettiğinizde karşınıza koya giden tabela çıkacaktır.

Karadut Koyu Plajı

Tavşanlı`nın hemen ilerisinde yer alan bu plaj adını bölgede bulunan karadut ağaçlarından almaktadır. Sessiz sakin bir ortama sahip olan karadut plajı adamızda mutlaka uğramanızı tavsiye etiğimiz yerlerin arasında gelmektedir. Plajın konumu adamızın güneyindedir. Yol üzerinde karşınıza çıkan tabeladan ilerlediğinize plaja ulaşabilirsiniz.

Kadınlar Koyu Plajı

Tavşanlı ve karadut plajları arasında yer almaktadır. Göze batmayan bir ortamda adeta saklı bir plaj olmasından ötürü son yıllarda muhafazakar ailelerce rağbet görmüştür. Bu yüzden kadınlar plajı adını almıştır. Plajın bulunduğu bölgede bulunan çayırlık alanın içerisindeki patikadan yürüyerek plaja inebilirsiniz. Görüş almayan bir noktada bulunduğu için bulmakta zorluk çekebilirsiniz. Eğer minibüs ile giderseniz şöförlere sorabilirsiniz.

Biraz daha ilerledikten sonra Çokincir koyuna ulaşmış olursunuz. Adını incir ağaçlarının çok olmasından alıyor. Buradan sonra karşınıza karadut koyu geliyor. Çokincir koyu gibi burada da karadut ağaçları bulunmakta. Bu ağaçlardan doğal meyvelerin tadına bakma fırsatı bulabilirsiniz.

Birbirinden güzel koyları gezerken koyların etrafını çevreleyen muazzam bitki örtüsünü de görmüş oluyorsunuz, temiz hava kokusunu içinize çekerken huzuru bulacaksınız.

Çınar Koyu Plajı

Avşa adası gezilecek yerler listemize Tarihi Çınar koyu plajı ile devam ediyoruz. Adamızın en büyük koyu olan Çınar koyu güzel plajı ve kumsalıyla tatile gelenlerin bir numaralı tercihi oluyor. Her geleni kendine hayran bırakan Çınar koyu plajının denizi pırıl pırıl ve çok temizdir. Bunun yanı sıra yakınlarında 3 tane kır gazinosu hizmet veriyor. Oldukça eski bir ağaç olan koca Çınar ağacının altında sevdiklerinizle birlikte keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Kocaman dalları sayesinde güneşin kavurucu sıcağından kaçıp serinlemek amacıyla soğuk içecekler içebilirsiniz. Yada bir yorgunluk kahvesiyle ailenizle birlikte hasbihal edebilirsiniz. Adamızın bu harika koyunda gün batımına doğru akşam yemeği yemeniz tavsiyemizdir.

avşa adasında gezilecek yerler çınar koyu
Tarihi çınar koyu ve plajı

Beyazsaray Koyu

Çınar koyundan sonra yolları yavaş yavaş aştıktan sonra karşınıza Beyazsaray koyu çıkar. Bu koyla aynı isme ait bir otel aynı zamanda burada hizmet veriyor. Bu koy çok güzel bir doğal manzaraya ve sahile ev sahipliği yapıyor. Oldukça etkileyeci bir ortama ve denize sahip olan bu koyda bulunmaktan çok keyif alacağınızı sizlere garanti ediyoruz. Eğer otelden yiyecek içecek almazsanız yanınızda temel ihtiyaç malzemelerini getirmenizde fayda var. Eğer isterseniz otelin restoranında güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Buradan sonra kendinizi Rumlardan kalma aya yorgi manastırın olduğu yerde bulursunuz.

Avşa Adasında Gezilecek Yerler Plajlarlamı Sınırlı?

Avşa adası ilk bakışta eğlence ve plaj turizmi ile tanınmaktadır. Adamıza gelen tatilciler gezilecek yerlerin plajlarla sınırlı olduğu konusunda yanlış bir algıya kapılırlar. Bunda tabiki ada tanıtımında en çok ön plana çıkartılan eğlence hayatı ve plajların kullanılmasıdır. Şunu çok rahat bir biçimde belirtmeliyizki Avşa adasındaki yapacağınız geziniz eğlence yerleri ve plajlarla sınırlı değildir. Avşa adası plajları haricinde yapacağınız gezimizde çok farklı ortam ve mekanları görme şansına sahipsiniz. Aşağıdaki yazı dizimizde adamızın pek bilinmeyen gezi noktalarını bulabilirsiniz.

Avşa Adasında Gezilecek Tarihi Yerler

Adamız genel olarak gece hayatı, denizi ve plajları ile ünlüdür. Avşa Adası bu yönleri ile ön plana çıkmaktadır. Adamızda hagios georgios manastırı ve alibaba türbesi gibi bir çok tarihi ve kültürel mekan bulunmaktadır. Aracınız veya kiraladığınız bir motosikletle bu yerleride gezmenizi sizlere tavsiye ediyoruz. Dilerseniz ATM turlarına katılılıp veya kiralayıp bu yerleri gezebilirsiniz. Bir tarihe tanıklık edeceğiniz ve ortak kültürümüze sahip olan mekanları gezmeniz avşa adası tatilinize renk katacaktır.

Hagios Georgios Manastırı

"<yoastmark

 Avşa adası Hagios Georgios Manastırı adamızda önemli bir turistik noktadır. Rumlardan kalma olduğu düşünülen manastırın 2 katlı ve 80 odalı olduğu tahmin ediilyor. Manastır aynı zamanda meşhur papazlar yetişmesi ilede meşhur. Ayrıca bir bilmeniz gereken husus manastırın tarihi eski bizans dönemine dayanması. Bu yıllarda sürgün edilen önemli papazlarada ev sahipliği yapmıştır. Bu manastır Constantinopol`dan sonra 2.büyük kütüphanesinede ev sahipliği yapmış. Her yıl mübadeleden göçen yunanlıların torunları manastırı ziyaret etmektedir. Ayin yapılan bu yeri merak ediyor ve tarihi kalıntılara ilgi duyuyorsanız burayı görme fırsatını kaçırmayın. Eğer dalış sporuna meraklı iseniz bölgede dalış yaparak su altında bulunan kalıntıları izleyebilirsiniz.

avşa adası alibaba türbesi
Alibaba türbesi

Alibaba Türbesi

Avşa adası yiğitler köyü yakınlarında bulunan Alibaba türbesinde bir ermişin yattığına inanılıyor ve bu nedenle bölge oldukça fazla ziyaret alıyor. Gelenlerin dua edip dilek adadıkları Alibaba türbesi avşa adasında gezilecek yerler sıralamasında önemli bir yere sahip. Türbe liman bölgesinden çiftlik bölgesine giden yol üzerindedir.

Buram Buram Tarih Kokan Yiğitler Köyü

Avşa adasının doğu sahilinde yer alan ve tarih kokan yiğitler köyü avşa adasında gezilecek yerler arasında başı çekmektedir. Son yıllarda artan turizm potansiyeli ilede göze çarpmaktadır. Eski zamanlarının balıkçı kasabasını andıran görüntüsü ile cazibe merkezidir. Bir tarihi yaşayan bu köyde yaşayanlar balıçılık ve zirai ürünlerden geçimini sağlarken ev pansiyonculuğu ile geçimlerine katkıda bulunmaktadır. Perşembe günleri köy pazarı kurulduğundan adamıza gelen tatilcilere tavsiyemiz köyü bu günde ziyaret etmeleri olacaktır.

Avşa adası Yiğitler Köyü
Avşa adası Yiğitler Köyü Limanı

Avşa Adasında Gezilecek Şarap Fabrikaları ve Yerler

Büyülübağ ve Bortaçina,  listemize son olarak bu fabrikaları eklemeyi uygun görüyoruz. Bu şarap fabrikalarını gezmekte fayda var. Avşa adasının kendine has bağlarından elde edilen üzümle yapılan şarabın eşsiz tadı damağınızda kaldıktan sonra nasıl üretildiğini merak etmek isteyebilirsiniz. Dünyaca meşhur Avşa şarapları yiğitler köyünde bulunan bu iki fabrika tarafından üretilmektedir. Adamızın yerli üzümlerinden üretilen nefis ürünlerin tadına bakmak için yapacağınız gezide her iki fabrikayıda ziyaret edebilirsiniz. Fabrikalara gitmeye zaman bulamazsanız merkez satış ofislerinden alım yapabilirsiniz.

şarap fabrikası avşa adası
Dünyaca ünlü avşa şarap fabrikaları

Avşa Adasında Alternatif Gezilecek Yerler

Yukarıda saydığımız belli başlı yerler haricinde avşa adasında alternatif gezilecek yerler arayan tatilcilere önerilerimiz şunlardır. Eğer rotanızı kuzeybatı olarak belirlerseniz mavikoy, çiftlik, kamburtarla ve akvaryum isimli yerlere ulaşırsınız. Bu bölgelerde fazla insan yaşamamaktadır.  Bununla birlikte doğayla tamamen iç içe kalıp kafanızı dinleyebileceğiniz bir ortamda bulunmuş olursunuz. Adamıza gelenlerce pek fazla ziyaret edilmesede öncelikle kuzey sahil bandındaki yolu takip etmeniz tavsiyemizdir. Bu şekilde Çiftlik, Kanburtarla ve akvaryum olarak adlandırılan bölgeleri tanımış olacaksınız. Kırsal bir alanda deniz ve doğanın buluştuğu bu yerlerde denize girilecek sessiz sakin koylar ve plajlar bulunmaktadır.

Değirmenardı Mevkii

Adını bir dönem burada bulunan tarihi değirmenden alan bölgedir. Bölge ağırlıklı yazlıkçıların oturmuş olduğu bir yerdir. Ayrıca tatilciler sahilinde hep yürüyüşe çıkar. Bu durum itibari ile ziyaret edebileceğiniz bir bölgedir. Merkezden kuzeye doğru ilerlediğinize karşınıza ilk çıkacak yerdedir.

Mavikoy

Bölge adını denizin masmavi olmasından ötürü mavikoy adını almıştır. Son yıllarda yazlıkçıların artması ile eski görünümünü kaybetmiş olsada alternatif olarak gezip görebileceğiniz yerler arasında önemini koruyor. Değirmenardı mevkiinin bitiminde hemen karşınıza çıkacaktır. Adamızda özkan sitesi olarak anılan bölgede mavikoy sınırları içerisindedir.

Yat Limanı

Deniz üzeri yapılan yolculuklarda hemen hemen herkez devasa yapısı ile yat limanını görüyor olacaktır. Avşa adasındaki gezinizde farklı arayışlar içerisindeyseniz yat limanını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bu limanın üzerinde çamlıkta olarak adlandırılan manzara noktasınıda ziyaret edebilirsiniz. Mavikoy plajının hemen bittiği noktada yat limanı karşınıza çıkacaktır.

Takıcılar Çarşısı

Takıcılar Çarşısı avşa adası merkezinde iskeleye yakın bir konumda yer almaktadır. Burası birbirinden ilginç takıların ve hediyelik eşyaların satıldığı çarşıdır. Sevdiklerinize ve kendinize güzel bir avşa hatırası almak için çarşıya uğramanız tavsiyemizdir.

Cennet Tepesi

Cennet tepesi manastır ve beyazsaray yönündeki yol ayrımından sonra karşınıza çıkacak bölgedir. Bölgeye ulaştığınızda karşılaşacağınız manzara harikadır. Tüm Avşa`yı bu tepeden izlerken harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Avşa Adası Konaklama Seçenekleri

Oteller
Pansiyonlar
Apartlar
Kiralık Evler

Siz ziyaretçilerimiz için bu listeyi hazırlama gereği duyduk. Avşa adasında tatil için ucuz pansiyon fiyatları sayfamıza göz atabilirsiniz. Size, ailenize ve sevdiklerinize Avşa adasında iyi bir tatil deneyimi ve gezi turu yaşatmak amacına hizmet ediyoruz. Umarız bir gün bu güzeller güzeli adaya gelirsiniz ve güzelliklerine çıplak gözle şahit olursunuz.

Avşa Adası Gezilecek Yerler Tanıtım Vlogu

12 YORUMLAR

 1. Valla biz pansiyon baktık ucuz yerler var ama şezlong belediyeye ait ve ücretli her gün 20 30tl kişibaşı şezlong bide yemekler sizden derken bence çok pahalıya geliyor Otel bulduk o da 130 tl kişibaşı akşam ve öğlen yemeği onlardan şezlong varmış ücretsiz bi daha uygun geldi ha bide yol parası var ido ile 60tl gidiş 60tl donus bodrum daha uygun en azından hersey dahil Animasyonlu içecekler bedava

 2. avşa adası oldukça güzel bir yer tavsiye ederim adada affisia garden otelde kalmıştım yemekleride otelide aile işletmesi gerçekten mükemmel ben sanırım bu sene yine gideceğim

 3. Avşa adasını ya bisikletle yada mopedle gezin marinanın oradaki çamlığa mutlaka uğrayın adayı kyı güzergahındaki yolları takip ederek çepeçevre gezebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz