İklim Şartları

iklim şartları

Avşa adasında Eylül ayında çekilmiş bir fotoğraf.

 Avşa adası iklim şartları nelerdir?. akdeniz ve karadeniz iklim kuşağına yakın bir noktada bulunmaktadır. Bundan dolayıda her iki iklimin etkisinde kalır. Adadaki iklim şartlarınıda göz önüne alarak tatilinizi planlamanızı öneririz. Peki Bahar ve yaz aylarında avşada iklim nasıl..? Bu konuda sizlere bilgiler vereceğiz. ilk önce avşa hava durumu bilgilerini sizlere verelim.

Avşa adasında mayıs ayında sıcaklar başlar havaların sıcaklığını artması 15 mayıstan itibaren etkisini artırır. Bu etkiye paralel deniz sıcaklığındada artış görülür. 20 Mayıs tarihinden itibaren denize rahatlıkla girilir.

Gündüzleri sıcak olmasına rağmen geceleri iklim şartları hafif soğuktur. Eğer bu ayda avşa adası`na gelecekseniz yanınıza uzun kollu kazak veya switler varsa ince bir mont almanız önerilir.

Mayıs ayının havası haziran ayının 15`ine kadar böyle devam eder. Bu tarihten sonra gece ve gündüz iklim sıcaktır. Okullarında kapanması ile avşa adasına tatil günleri başlar.Sıcaklık temmuz ayının ortalarında zirve yapar. 40 Dereceyi aşan yaz sıcakları ortalığı kasıp kavurur.Genede nem oranı güneye nazaran çok azdır. Bundan dolayıda yaşlılar ve çocuklar için ortam uygundur.

Senede bir defa büyük bir fırtına kopar. Bu fırtına genelde ağustos ayının ortası bazende eylül ayı gibi ortaya çıkar. Hava ne şekilde bozarsa bozsun etkisi bir en fazla iki gün sürer ve havalar hemen ertesinde normale döner.

Avşa adasının tadı en güzel eylül ayında çıkar. Bu ayda oldukça tenha olan ve yaz aylarının havasınında etkisinin sürmesi ile bir başka güzel olan avşa adası ve koylarında keyifli bir ortam ortaya çıkar. Bunu en güzel yaşayanlar bilir. Eylül ayının sonlarına doğru yavaş yavaş havalar soğumaya başlar ve nihayetinde kış avşa adasına gelir.

Avşa adasına tatile geleceklerin yanlarına eşya alırken garanti olması açısından kalın bir iki giyecek getirmesini tavsiye ediyoruz.