Karadut Koyu Plajı

 Karadut koyu plajı avşa adası plaj ve koyları içerisinde yer alan popüler plajlarımızdan. Avşa adasının en iyi plajları derecelendirilmesinde 5. sırada yer alan karadut plajı tatilcilerin gözdesi.

 Avşa adası`nın bütün plajları adlarını çevre veya ortamlarından almaktadır. Karadut plajı`da ismini koy çevresinde bulunan karadut ağaçlarından almaktadır. Ayrıca adamızın en bilinen en meşhur kaynak suyu buradan çıkmaktadır. Avşa adasının güney sahilinde bulunan plaj, Altınkum, Tavşanlı ve Kadınlar Plajı`ndan sonra en son sırada yer almaktadır. Küçük bir sahile sahip olan karadut plajı avşa adasında denize girilecek en güzel plajlar arasında.

karadut koyu plajı avşa
Karadut koyu plajı

Karadut Koyu Plajı Nasıl Bir Yer?

 Hafif sığ denilebilecek derinlikte olan denizine her yaştan herkes rahatlıkla girebilir. Deniz suyu sıcaklığı temmzu ve ağustos aylarında yüksek seviyede. Çoğunlukla ailelerin denize girmek için tercih ettiği plajda yüksek sezonda yer bulmak adeta imkansız. Tesettürlü ailelerinde denize girmek için tercih ettiği plajda küçük bir kır gazinosuda bulunuyor. Yeme içme ve şezlong hizmeti veren bu küçük kır gazinosu tüm gün sizlere hizmet ediyor. Avşa adasının meşhur midye tavası`nında tadına bakabileceğiniz bu restoranda dinlenmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

 Arzu ederseniz kendinizde bölgede piknik yapabilir zevkinize göre lezzetlerin tadına bakabilirsiniz. Eğer gün içerisinde uzun kalacaksanız temel ihtiyaçlarınızı köy merkezlerinden almanızda fayda var. Zira merkeze uzak olduğu için bazı sıkıntılar yaşamanız olası.

 Yüksek sezonda plajlara olan talep arttığı için sabah erken saatlerde plajda yer kapmanız tavsiye edilir. Zira öğlen saatlerinde plajda yer olmuyor.

 Koydan az içeri girdiğinizde adamızın ilk taş ocaklarının bulunduğu tarihi maden alanınıda görebilirsiniz. Eğer özel aracınız ile gelirseniz yanınıza boş bidon alın, böylelikle meşhur kaynak suyundan doldurabilirsiniz. Dutların olgunlaştığı mevsimde yolunuz düşerse meşhur karadut`un tadına bakabilirsiniz.

Avşa karadut koyu plajı
Avşa karadut koyu plajı

Karadut Koyu Plajına Ulaşım?

 Karadut koyu plajı yerleşim olarak yiğitler köyü merkezine yakın konumda. Ulaşım Avşa merkez`den kalkan minibüs ve taksilerle sağlanıyor. Her yarım saatte bir minibüsler akşam saat 19:00`a kadar karşılıklı hareket ediyor. Bu saatten sonra ulaşım taksilerle sağlanıyor.

Eğer özel aracınızla gelecekseniz ilk durağınız yiğitler köyü olacaktır. Köy merkezinden geçip sahil yolunu takip ettiğinizde yaklaşıl bir 3 km sonra karadut plajı`na ulaşacaksınız.