avşa adası manastır mevkii
Avşa adası manastır mevkii konumu

 Avşa Adası manastır mevkii nerede. Tarihi adı ile Hagios Georgios Manastırı olarakda bilinen yer Avşa Adası`nda nerede?

Manastır Mevkii (Hagios Georgios Manastırı) Tarihi

 Öncelikle size bu bilgiyi vermeden önce kısaca tarihi manastır hakkında bilgiler vermek istiyoruz. Manastır kökleri Bizans tarihine kadar dayanıyor. Bizans tarihinde Constantinopol`den sonra 2.büyük kütüphanesinede ev sahipliği yaptığı biliniyor. Yapısı itibarı ile ada olması sebebi ile Bizans imparatorluğu döneminde manastır sürgün yeri olarak kullanılmış. O dönemlerde sürgün edilen papazlar ve önemli devlet adamlarının sürgün yeri olarak kullanılmış. Manastıra sürgün edilen kesim o dönemin aristokrat kesimi olduğu için manastırın önemi büyük. Burada yaşayanlar yerli halka din konusunda rehberlik etmiş. Aynı zamanda adanın verimli topraklarında üzüm ve şarap üretimide yapmışlar.

 Manastır Bizans döneminden yönetim Osmanlı imparatorluğu`na geçene kadar bu şekilde amaca hizmet etmiş. Yönetim Osmanlı`ya geçince yapısına dokunulmamış. O dönemlerden Cumhuriyet dönemine kadar manastır adada yaşayan rum tebaaca ibadethane olarak kullanılmış.

 Mübadele döneminde rumlar Avşa Adası`nı terkedince manastır`da kaderine terkedilmiş. O tarihten günümüze kadar geçen süreçte yapısında kullanılan malzemeler bahçe duvarı veya inşaat blokajı olarak kullanılmış. Günümüzde manastırın olduğu bölge koruma altına alınsada malesef harabe halinde. Günümüzde ne kadar harabe halinde olsada yinede Avşa Adasında gezilecek yerler arasında ayrı bir öneme sahip.

avşa adası hagios georgios manastırı
Avşa adası hagios georgios manastırı

Günümüzde Manastır Mevkii

 Son 10 yıldır mübadeleden Yunanistan`ın Sarti Adası (Yeni Avşa Adası)`na göçenlerin torunları her yıl Haziran ayının başları adamıza gelip manastırda ayin düzenliyor. Düzenlenen ayinde gelen rumlar atalarını yad ederek manastırda dua ediyorlar.

 Peki manastır mevkii nerede. Manastır adamızın güney batı kesiminde yer alıyor. Bulunduğu bölge uzaktanda olsa merkez iskelenin oradan itibaren görülüyor. İskeleden yönünüzü güneye çevirip o yöne baktığınızda sahile yakın küçük bir ada göreceksiniz. O adanın karşısı manastır mevkii olarak geçiyor. Günümüzde ufakda olsa bir yerlerşim alanı bulunan manastır mevkii konum olarak oldukça hoş bir yer. Sakin bir yapıda olan bölgede ufakta olsa Avşa`da denize girilebilecek yerler arasında bir sahili yer alıyor. Manastır mevkii`nde arsa fiyatları ise bir hayli yüksek.

Avşa Adası Manastır Mevkii Ulaşım

 Avşa Adası manastır mevkii bölgesine ulaşım için belediye binası önünden kalkan minibüslere binebilirsiniz. Minibüs manastırın yakınındaki Beyazsaray koyu`na kadar gidebiliyor. Dilerseniz sahil bandı üzerindeki yol üzerinden yürüyerekde manastır mevkiine gidebilirsiniz. Bizim önerimiz aracınız yoksa bir bisikler yada moped kiralayarak bu bölgeleri gezmeniz yönünde olacaktır. Tatilinizde güzel anılar biriktirmek için manastır mevkii`ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Son olarak adamızın yapısı hakkında bilgi almak için Avşa Adası nasıl bir yer içeğimize göz atabilirsiniz.

Avşa Adası Manastır Tanıtım Vlogumuz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz