Ne Yapılır

 Avşa adasında ne yapılır?. Avşa adası`na geldiğinizde yapmadan dönme diyeceğimiz önerileri sizlere sunuyoruz. Bu sayfamızdaki amaç sizlere değerli vakitlerinizi avşa adasında en iyi şekilde harcatmak ve bilgilendirmek.

 Avşa adası`na gelmeyi düşünenler ve avşa`yı bilmeyenler için kısaca bu sayfamızda rehberlik yapacağız. Avşa adası profil olarak ilk gelenler için sahil şeridinden ibaret bir yermiş gibi görülür. Buda yanılgılara sebeb olur. Avşa adasında gezilecek yerler okadar çokturki çoğu insan bunları görmeden yaşamadan adayı terkeder.
avşa adasında ne yapmalı

Avşa Adasında Neler Yapmalı?

 Evet adaya ilk defa geldik ve bir konaklama tesisine yerleştik peki sonra nabıcağız. Tabiki aklımıza hemen kendimizi denize atıp serinlemek ve bunun içinde plaja inip kalabalığa karışmak. Peki ya sonra?, banyomuzu yapıp yemeğimizi yiyiceğiz ve avşa gece hayatı içerisinde dalıcağız. Elbetteki bunlar Avşa Adası çehresinin görünen yüzü.

 Avşa adasında ne yapılır diyorsak, ilk olarak kolay ve rahat olan adada konakladığımız yerin orda denize girmektir. Bunun dışındada alternatifler denize girilecek güzel yerler avşa da bolca mevcuttur. Genel olarak tavsiyem eğer doğayı ve kendinizi dinlemeyi seviyorsanız adanın daha ıssız fazla keşfedilmemiş güzel koylarında denize girmeniz. Genel olarak ilk tercihler avşa adası`nda Altınkum ve Çınar koylarıdır. Çınar altınkumdan daha büyüktür ve istediğiniz yerinde denize girersiniz. Genelde pek kalabalık olmadığı için uzanacağınız boş yer bulmakta zorluk çekmezsiniz.

avşa adası

 Bunun dışında beyaz saray koyu size tavsiye edeceğim koylardan biri. Burası adanın en güzel yerlerinden biri olup güneşe karşı eşssiz bir duruşu ve tertemiz denizi vardır. Bir diğer tavsiyem ise Avşa`da karadut koyudurki buranın ortamına sessizlik ve huzur hakimdir. Civarında bulunan irili ufaklı koylar ise keşfedilmeyi bekliyor adeta. Bu koyun daha daha ilerisinde tavşanlı koyu dediğimiz genelde ailesi ile gözlerden uzak kalmayı tercih edenlerin bulunduğu bir koy vardır. Burda hizmet veren restorantta hertürlü yiyecek içecek servisi bulunduğu gibi şezlong şemsiye hizmeti bulunur. Gözlerden uzak rahat denize girersiniz.

 Son olarak ise adada yapmanızı önereceğim şeylerden biri şu olacaktır. Özel teknelerle grub halinde yada aileniz ile avşa adasının 4 bir tarafını dolaşmanız. Bu sayede nerelerde denize gireceğiniz yada karadan nereleri görmek isticeyeceniz konusunda daha iyi bir fikre sahip olursunuz. Bu konuda sizlere avşa adası`nda bol bol bulunan küçük pırpır tekneler yardımcı olacaktır. Bunun dışında daha kalabalık ve büyük bir tekne ile gezmek ve bu yerleri görmek. Bunu isterseniz deniz durmazbilek`in tur teknesi ile adayı denizden keşfedebilirsiniz.

avşa adası

Avşa Adasında İlk Ne Yapmalı?

 Avşa adası içinde ise genelde gelen turistler kaldıkları tesislerin önünde girmeyi tercih ederler. Bunun dışında mesela gece gezerken beğeneceğiniz yerleri bulup bir ertesi günü oraya gitmeniz. Avşa`da kıyı boyunca uzanan kumsal size bol alternatif sunar. Adanın genç nüfusu hareketin ve ortamın sürekli olağan bir yer olduğu bar`lar önünde girmeyi tercih ederler. Aileler ise genelde iskeleden inince sol kısımda kalan büyük plajı tercih ederler. Bana sorarsanız her iki tarafıda gezip kendi beğendiğiniz doğrultuda plaj bulmanız.

 Bunun dışında ise doğayı sevenler için avşa`da bisiklet kiralayıp adanın çevre yolu üzerinden adayı gezmeleri. Avşa çevre yolu kolay bir yol olup yolu bilmeseniz bile 4 tarafı deniz olduğu için başladığınız noktaya çok rahat varırsınız. Tek yapmanız gereken şey yolu takip etmek ve adanın ıssız doğal güzelliklerini keşfetmek. Bisiklet ve tracking en çok yapmanızı önereceğim şeylerden biridir.

 Bir diğer önemli husus gündüz adanın alışveriş yapılan yerlerini, belediye parkını, pazar yerini ve sahil şeridini gezebilirsiniz. Takı satılan yerler, giyim kuşam yerleri gündüz kafeleri ile avşa çok renkli güzel bir hayata sahiptir.

ne yapılır avşa

Avşa Adasında Geceleri Ne Yapılır?

 Avşa adasında ne yapılır dersek gece hayatı adanın en popüler tarzlarındandır. Adanın ilk turizmciliğe girdiği yıllardan bu yana avşa`da gece eğlenceleri ön planda olmuştur. Eğer eğlenmeyi dans etmeyi seviyorsanız çok şanslısınız. Sizlere ada bu konuda çok renkli çok tercihli bir ortam sunuyor. Ne seviyorsunuz?. Özgün müzikmi,türkü dinlemeyimi?. Yada bir barda pop dinleyip dans etmeyimi?. Barlar sokağı ve adanın belli noktalarında bu hizmeti veren barlar için tek yapmanız gereken beğendiğiniz yere girmek ve eğlenmek. Adada dans edilip eğlenilen mekanlardan tavsiye edeceğim mekanlar the squadron, cadde ve orta bar`dır. Özgün müzik dinlemeyi seviyorsanız Gren cafe bar size bu konuda en iyi hizmeti sunuyor. Yok ben türkümü dinliceğim diyorsunuz?. Bu konuda en iyi yer yaren bardır. Gece saat 2:00`a kadar hizmet veren bu barlarda gönlünüzce eğlenir hayatın tadını çıkarırsınız. Eğer gece bana yetmez sabaha kadar eğleneceğim diyorsanız avşa`nın iç kesimlerinde bulunan iki adet disco`da sabaha kadar aktiviteler mevcut.

 Eğer daha sakin bir gece yaşamı seviyorsanız avşa`da takılabileceğiniz çok yer var. Sahil boyunda bulunan nargile evleri ve kafeler sizlere yumuşak müzikler eşliğinde hizmet vermektedirler. Muhabbetin ve mehtabın en güzel gözüktüğü bu mekanlarda iç huzurunuz dengelenecek ve bütün bir yılın yorgunluğunu üstünüzden atıcaksınız. İskele ve belediyenin orda bulunan çay bahçeleri ise dahada sakinliği sevenlerin mekanıdır. Avşanın her iki yanınada hakim yerde bulunan bu mekanlarda avşa manzarasının tadını çıkarırsınız. Bunun dışındada geceleri kumsallar arkadaş gruplarının ve kendi başlarına eğlenmeyi sevenlerin en çok bulunduğu yerlerden biridir. Genelde amatör gitar eşliğinde kendi başlarına yapılan eğlenceleri adanın her noktasında görmek mümkündür.

avşa adası

Avşa Adasında Balık Keyfi İçin Ne Yapılır?

 Geceleri bir diğer tavsiyem ise adamızın taze balıklarının meşhur şarabımız ile servis yapıldığı balık restorantlar. Avşa`mızın balığı lezzetli ve tazedir, taze pişmiş bir balıkla avşa şarabı ikilisini kim tutabilirki?. Muhakkak yapın.

 Bunların dışında ise Avşa`dan dönmeden önce hatıra olarak yanınıza güzel sofralık zeytinlerimizden ve zeytinyağlarından almanızı öneririm. Doğal şartlarda yapılan bu zeytinlerin tadı enfestir. Nerede satılır derseniz avşa`yı gezdiğinizde bu tarz yerlerin bolca olduğunu göreceksiniz. Bunun dışında hediyelikcilerden birbirinden güzel avşa hatıraları alıp götürebilirsiniz.Birde muhakkak kendinize ve sevdiklerinize bir hediye verin, avşa şaraplarından yanınızda götürün. Avşa`nın meşhur şarabının tadına bakın sevdiklerinizede bu tadı tattırın.

 Kısacası avşa adası`nın kendi bir bütündür. Gece ve gündüz hareket hiç bitmez. Sabahın ilk ışıklarında bile sokaklarda kalabalıktan geçilmez. Bu eşsiz tatil beldesinde sizlere avşa adası konusunda bir fikir vermeye ve rehberlik yapmaya çalıştık. Umarızki sizlere bir faydası olsun.

HEPİNİZE İYİ TATİLLER DİLERİZ.