Avşa Adası Nerede
Avşa Adasının Haritadaki Konumu

 Avşa Adası nereye bağlı?. Marmara denizinde bulunan ve turizm merkezlerinden biri haline gelen Avşa adası nerede?. Adamız sizlere yer yer oluşan kumsalları çok güzel görüntüler sunuyor. Tatilinizde geleneksel hale gelmiş Avşa festivaline katılabilir veya tarihi ve doğal yerlerini gezme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Avşa Adası Nerede ve Nereye Bağlı?

 Balıkesir şehri Marmara Adalar Belediyesine bağlı olan Avşa Adası Kapıdağ Yarımadasının uzantısı görünümünde duruyor. Marmara takım adaları`da olarak bilinen adalar topluluğunun 3.büyük adası olarak biliniyor. Kış aylarında nüfusu seyrek olsa da yaz aylarında nüfus fazlasıyla canlanıyor. Lokasyon olarak Marmara Bölgesi sınırları içerisinde kalan ada, marmara denizinin kuzey batı kesiminde Tekirdağ ve Çanakkale sahilerinin boğaz girişine doğru olan kısımında yer alıyor. Ana karaya en yakın olduğu kesim Tekirdağ`ın Şarköy ve Mürefte, Çanakkale`nin Biga ve Karabiga, Balıkesir`in ise Erdek ilçesi. İstanbul`a olan yakınlığı ile bölgenin en çok rağbet gören ve çok ziyaret edilen turistik merkezi olarakda ün yapmış bi ada olarakta tanınıyor. Ada Balıkesir iline bağlı bir yerleşim yeri olarak biliniyor.

Avşa Adası Konumu Nerede ve Nereye Bağlı

 Eski Adı ‘’Türkeli’’ olan Ada ilçe merkezine 11 km, il merkezine ise 155 km uzaklıkta olduğu biliniyor. Adanın ismi Rumlar zamanından kalma ‘’Afissia’’ isminden geliyor. Çevresinde Marmara, Ekinlik, Paşalimanı ve Koyun adası bulunuyor. Ada konum olarak Marmara Adası ilçesine bağlı bir turistik beldedir. Google map uygulamasında Avşa Adası olarak arama yaptığınızda adamızın tam lokasyonunu görebilirsiniz. Ayrıca bu uygulama ile bulunduğunuz il veya ilçeye olan uzaklığını daha detaylı bir biçimde inceleyebilirsiniz.

Avşa Adasına Ulaşım

 İstanbul iline bağlı olan Bostancı ve Yenikapı üzerinden İDO seferleriyle yaklaşık 2.5 saatte kolaylıkla Avşa’ya ulaşabilirsiniz. Bir başka ulaşım şekli ise Tekirdağ üzerinden arabalı feribotlar ile yapılmaktadır. Bu yolculuk ise aşağı yukarı 3 saat sürüyor. Erdek’ten Gestaş arabalı gemiler sayesinde 1 saat 30 dakika da, hızlı deniz otobüsleri Budo yardımıyla ise 45 dakika da gidebilirsiniz. Avşa adasına ulaşım içeriğimizi inceleyerek bu konudaki tüm detayları daha net öğrenebilirsiniz. Tabiki adamıza gelmeden kendinize kalacak bir yer rezerve etmeniz gerekli. Uygun konaklama yerleri hakkında bilgi için Avşa Adası pansiyon fiyatları sayfamızı incelemenizi öneririz.

Avşa Adası En Büyük 3 Adadan Biri Konumunda

 200’den fazla turistik tesisi olan Avşa adası nüfusu yaz aylarında 130.000 bine kadar çıkabiliyor. Ada içerisinde 13 tane farklı plaj bulunuyor. En ünlü plajlarından bazıları; Altınkum koyu, Çınar, Karadut, Çile ve Kadınlar plajı Yiğitler köyünde bulunuyor. Avşa’da birçok güzel plajı sizleri bekliyor. Adamızda tüm görülecek bölgeleri Avşa Adasında Gezilecek Yerler içeriğimizden inceyelebilirsiniz.

1 Yorum

  1. Merhaba
    Avşa adasinda tatil yapmak istiyorum.
    Tesettürlü bayanlarinda denize girebilecegi bir yer varmi .bu konu hakkinda bilgi verirmisiniz .kiralik bir ev veya bir dairede olabilir denize sifir veya cok yakin bir mesafede.
    Ilginiz icin tesekkürler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz