Sezon Ne Zaman Başlıyor

sezon ne zaman başlıyor

 Web sitemiz ve telefon üzerinden yapılan aramalarda gelen sorulardan en çoğu avşa adası`nda sezonun ne zaman başladığı konusundadır.

 Ziyaretçilerimizden gelen bu talepler sonucunda yardımcı olmak ve bilgi vermek açısından bu konuya cevap vermeyi uygun bulduk. Avşa adasında sezonun başlama tarihi ve nedenleri ise aşağıdaki gibidir.

Avşa adası marmara bölgesinde yer aldığından doğası akdeniz ve karadeniz ikliminden etkilenmektedir. Bunun gereği mayıs ayının ortalarında ısınmaya başlayan havalar haziran ayı gibi yaz iklimine girmektedir. Temmuz ayında ise sıcaklık tavan yapmaktadır. Bu sebeble sezon haziran ayının ortalarında başlamaktadır.

 İkinci bir sebebse adanın turizminin yerli kesime hitap etmesidir. Yerli turizm genellikle okulların kapanması ile başlamaktadır. Haziran ayı sonlarına doğru kapanan okulların hemen arkasından turistler avşa adasına gelmeye başlamaktadır.

Görüyosunuzki gerek iklim şartları gerekse sosyal nedenlerden dolayı sezon haziran sonlarında başlamaktadır. Genel doluluk ise temmuz ayının 15`inde yaşanmaktadır. Sezon ağustos ayının sonunda noktalanmakta eylülün 15`i gibide kapanmaktadır.